Jül Sezar’ın Britanya İstilasına Dair İlk Kanıtlar Bulundu

Araştırmacılar, Jül Sezar’ın Britanya’yı istila ettiğine dair ilk arkeolojik kanıtları keşfetti. Bulgular, Roma imparatorunun filosunun Thanet Adası’nda Pegwell Körfezi’ne indiğini öne sürüyor.

Ebbsfleet’deki Leicester Üniversitesi kazıları, Pegwell Körfezi’ni gösteriyor. F: University of Leicester

Leicester Üniversitesi arkeologları tarafından Thanet’te yürütülen araştırmalarda, Avrupa’da başka yerlerde de bulunan Roma savunmalarını andıran geniş bir savunma hendeği bulundu. Savunma hendeği yapısı, yeni bir yolun inşası için yürütülen kazı çalışmaları sırasında keşfedildi.

Bu bölge, günümüzde kıyıdan 900 metre içerde yer alıyor ancak MÖ 54 yılında Sezar geldiğinde kıyıya çok daha yakındı.

(Britanya’da Antik Roma Dönemi Kraliyet Seks Skandalı Ortaya Çıktı)

Söz konusu arkeolojik alan ve içlerinde mızrakların da olduğu demir silahlar, buranın MÖ 1. yüzyılda yakındaki bir sahilde demirlemiş olan Sezar’ın filosunu korumak için yapılmış bir Roma üssü olduğunu gösteriyor.

Leicester Üniversitesi’nden Andrew Fitzpatrick, “Thanet daha önce hiçbir zaman Sezar’ın geldiği yer olarak düşünülmemişti çünkü Ortaçağ’a kadar anakaradan ayrılmıştı.” diyor.

Ebbsfleet’deki Roma Savunma hattı. F: University of Leicester

Thanet’i anakaradan ayıran kanalın genişliği bilinmiyor; ancak Fitzpatrick, bu kanalın Demir çağda Thanet halkına önemli bir engel oluşturmadığını belirtiyor. Büyük bir ihtimalle mühendislik konusunda yüksek kapasiteye sahip Roma ordusu için büyük bir engel teşkil etmiyordu.

Aynı zamanda Sezar’ın karaya çıktığı yeri çevreleyen alanın topografyası da, kayıtlarda imparatorun gördükleriyle eşleşiyordu.

“Boulogne ile Calais arasında bir yere giden Sezar, gün doğarken İngiltere’yi sol tarafta gördüğünü söylüyor.

Sezar, gemilerin düzgün ve açık bir kıyıya demirlediklerini ve büyük bir fırtınayla nasıl zarar gördüklerini anlatıyor. Bu açıklama bugün doğu Kent sahilindeki en büyük koy olan ve açık ve düz olan Pegwell Körfezi ile uyumlu.

Koy, Sezar’ın anlattığı gibi tüm Roma ordusunun tek günde inebilmesi için yeterince büyük. Sırayla yanaşmış olsalar bile 800 gemi yine de 1-2 km genişliğinde bir iniş cephesine ihtiyaç duymalıydı.”

(İngiltere’de Bulunan Tapınaklar İmparator Nero’nun Kibir Projesi Olabilir)

Sezar, yerli İngilizlerin işgalden nasıl kurtulmaya çalıştığını da anlatıyordu. Gizlenmek için daha yüksek bir zemin hazırlamışlardı. Bu açıklama, Ramsgate çevresindeki Thanet Adası’nın yüksek bölgeleriyle uyumlu.

Jül Sezar. F: Getty

Sezar’ın istilasının son kapsamlı incelemesi, 100 yıl önce, 1907 yılında yayınlandı.

Akademisyenler, imparatorun günümüzde Fransa olan bölgeye hemen geri döndüğünden, ilk istilaların başarısızlığından ve İngiltere halkları üzerinde kalıcı etki bırakmadığını uzun zamandır düşünüyordu. Ayrıca, seferleri kısa sürdüğü için arkeolojik kalıntılar olsa bile çok az olacağını iddia ediyorlardı.

400 yıllık hükümdarlık

 

Leicester araştırmacıları bu fikirlere karşı çıkıyorlar. Sezar’ın istilaları, bilinen dünyadaki sınırların ötesine geçtiği için Roma’da büyük takdir toplamış olmalıydı.

(İngiltere’de Kesintisiz 4000 Yıldır Kutsal Kabul Edilen Alan Bulundu)

Leicester araştırmacıları ayrıca bu seferlerin Britanya tarihini daha önce düşünülenden daha fazla şekillendirdiğini ve İmparator Claudius’un, Sezar’ın bu seferlerinden faydalanarak yaklaşık 100 yıl sonra MS 43 yılında daha kapsamlı bir sefer düzenlediğini iddia ediyor. Bu sefer, İngiltere’de, Galler’de ve İskoçya’nın bazı bölümlerinde, 400 yıllık bir Roma yerleşimi kurulmasıyla sonuçlanmıştı.

Roma silahı pilum ucu, Ebbsfleet’deki savunma hendeğinde bulundu. F: University of Leicester

Araştırmanın sorumlusu Colin Haselgrove, “Muhtemelen Sezar tarafından yapılan antlaşmaların Roma ile İngiliz kraliyet aileleri arasındaki ittifakların temelini oluşturduğu düşünülüyor.” diyor.

“Bu nihayetinde güneydoğu İngiltere’nin önde gelen hükümdarlarının Roma’nın kralları haline geldi. Güneydoğu İngiltere’nin fethi muhtemelen hızlıydı, muhtemelen bu bölgedeki krallar zaten Roma ile ittifak içindeydiler.”


IB Times. 29 Kasım 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login