İnternette Gezerken Arkeolojik Alan Keşfetti

Bir süredir metal dedektörüyle araştırmalar yapan Gary Campion, Google Haritalar’da dolaşırken muhtemel bronz çağı mezarı buldu.

48 yaşındaki Gary Campion, google maps kullanırken, Suffolk yakınlarında bir alanda koyu halkalar ve çizgiler gördü. Suffolk Arkeoloji Servisi, görülen şekillerin büyük olasılıkla MÖ. 3. Yüzyıla tarihlenen bir tepe mezara ait olduğunu söyledi. Alan, şu anda şahsa özel bir arazi olduğu için henüz bir kazı çalışması planı bulunmuyor.

Gary Campion: “Hava fotoğraflarından metal dedektörümle çalışmak için izin alabileceğim ilginç alanlar arıyordum. Tam o sırada koyu renkli daireleri farkettim. Daha önce başkalarının da bunu farketmiş olacağını düşündüm fakat Suffolk Arkeoloji Servisi’ni aradığımda bundan bihaberlerdi. Bu çok heyecan verici bir şey ama yapılacak olan araştırmaları görebilmek için beklememiz gerekiyor” dedi.

Arkeoloji Servisinden Dr. Richard Hoggett: “Koyu renkli daire, büyük ihtimalle MÖ. 2300-700 yılları arasında, bronz çağından kalma bir tepe mezarın kalıntısı” dedi ve “Tek bir merkezi mezar olması ve içinde çakmaktaşından, seramikten bazı ölü hediyeleri olması muhtemel. Ayrıca çok nadiren de olsa bu tip mezarlar çok değerli metal objeler içerir” diye ekledi.

Gary Campion, 2003 yılından beri metal dedektörüyle araştırmalar yapıyor ve daha önce altın bir sikke bulmuşluğu var. Google’ın bu alandaki fotoğrafı yenilendi ve izler artık gözükmüyor fakat izleri hala Bing’te görebilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply