İngiltere’de 4,000 Yıllık Ahşap Yol Kalıntıları Bulundu

İngiltere, Cleethorpes’teki bir sahilde 4,000 yıldan daha eski olabilecek bir ahşap yolun kalıntıları bulundu. Arkeologlara göre, Erken Bronz Çağı’na ait olduğu düşünülen ahşap yol bataklık alanı geçmek için kullanılmış olabilir.

İngiltere'de 4,000 Yıllık Ahşap Yol Kalıntıları Bulundu

Ahşap yol, sahil bölgesinde tehdit altındaki arkeolojik alanları belirlemek için yaılan bir yüzey araştırması sırasında keşfedildi. Araştırmadan Andy Sherman, “Geçmişteki insanların bu tahta üstünde yürüdüğünü düşünmek olağanüstü” diyor.

Tahtaların yaklaşık 5 metrelik bölümü, gelgit tarafından ortaya çıkarıldı. Sherman “Ne kadar daha fazlasının korunduğunu anlamak çok zor. Bu durumda, tahtanın bataklık kömürü (turba) içinde korunma niteliği önemli oluyor” diyor.

Sherman, ahşap yolu daha iyi tarihlendirebilmek için bir ahşap örneği alınmasının umulduğunu söyledi. Bataklık kömürünün düşük oksijen seviyesi, tahtaların tamamen çürümesini engellemiş.

Başta sulak alanlar olmak üzere çok sayıda başka alanda da Bronz Çağı’na tarihlenen ahşap yol kanıtları bulunmuştu.

Yolun keşfedilidği CITiZAN yüzey araştırması, rüzgar ve dalgalar yüzünden tehdit altında olan, sahil bölgelerindeki arkeolojik alanları kayıt altına almayı planlıyor. Proje kapsamında, bu alanları kaydetmeleri ve kontrol edebilmeleri için gönüllüler de eğitiliyor.

 

BBC

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login