İngiltere’de 6.000 Yıllık Oyulmuş Ahşap Parçası Bulundu

İngiltere’de bir inşaat sırasında bulunan bir metrelik ahşap parçası, yaklaşık 6.000 yıl önce Mezolitik insanlar tarafından oyulmuş.

Berkshire’daki Boxford köyünde bulunan oyma ahşap. C: Historic England

Bu ahşap parçası, kolayca kamp ateşine atılmış veya modern bir kaseye dönüştürülmüş olabilirdi. Ancak Derek Fawcett, yeni bir atölyenin temelleri için açılan bir hendeğin dibinde bulunan kararmış, su basmış tahta parçasına daha yakından bakmaya karar verdi.

Söz konusu parçanın, İngiltere’de şimdiye kadar keşfedilen en eski oyma tahta parçası olduğu ortaya çıktı. Ahşap üzerindeki işaretler, Stonehenge’in inşa edilmesinden 2.000 yıl önce ve Romalılar Britanya’ya gelmeden 4.500 yıl önce, geç Mezolitik çağın insanları tarafından yapılmıştı.

(İlgili: Julius Caesar’ın Bahsettiği ‘Dikenli Ahşap’ Keşfedildi)

Emekli bir cerrah olan Fawcett, “Bunun sadece bir şans olduğunu söylemek yetersiz kalıyor, bu inanılmaz bir keşif.” diyor.

Dört yıl önce Fawcett, müteahhitler onu çağırdığında, yeni emeklilik hobisi olan ahşap tornalamayı sürdürmeyi umduğu Berkshire, Boxford’daki evinde bir atölye inşa ettiriyordu.

“Müteahhitler benden yerdeki bir çukurdan çıkardıkları bir şeye bakmamı istediler. Büyük bir ağaç kütüğüne benziyordu. Onu güzel bir kaseye çevirebilir miyim diye merak ettim.”

Boxford ahşabı üzerindeki oymaların bir örneği. C: Judith Dobie/Historic England

Fawcett, parçayı hortumla yıkadıktan sonra üzerinde ilginç işaretler fark etti. “Muhtemelen insan yapımı olduklarını görebiliyordum. Bunun alışılmadık bir şey olduğunu hemen anladım.”

Meşe parçası, toprağın 1,5 metre altındaki – mükemmel bir organik madde koruyucusu olduğu bilinen – turba içinde duruyordu.

Fawcett yerel bir arkeologla temasa geçti ve o da Historic England ile temasa geçti. Nottingham Ağaç Halkası Yaşlandırma Laboratuvarı ve Groningen Üniversitesi İzotop Araştırma Merkezi’nden bilim insanlarıyla birlikte çalışan uzmanlar, ahşaptan bir parçanın radyokarbon tarihlemesini gerçekleştirdi.

Araştırmacılar ahşap parçasının MÖ 4640 ile MÖ 4605 arasına tarihlenmesi olasılığının yüzde 95 olduğu sonucuna vardılar. Bu, onu Britanya’da keşfedilen, Galler’deki Maerdy yakınlarında bulunan ve geç Mezolitik/erken Neolitik döneme (MÖ 4270 – MÖ 4000) tarihlenen bilinen tek dekoratif oyma ahşaptan 500 yıl daha eski yapıyor.

Parça 1 metre uzunluğunda, 42 cm genişliğinde ve 20 cm kalınlığındaydı. Araştırmacılar, işaretlerin amacının bilinmediğini, ancak erken Neolitik çanak çömleklerde görülen dekorasyonu anımsattıklarını ve ayrıca Shigir İdolü’ndeki dekorasyona benzer olduğuna inanıldığını söylüyor. Shigir İdolü, Rusya’nın Ural dağlarında bulunan ve 12.500 yaşında ahşap bir heykel.

Historic England’ın CEO’su Duncan Wilson şunları söylüyor: “Rutin inşaat işleri yapılırken, mütevazı görünen işlenmiş bir ahşap parçasının Britanya’da şimdiye kadar bulunan en eski oyma ahşap olduğunun ortaya çıkması dikkat çekici.”

“Bu heyecan verici keşif, uzak geçmişimize yeni bir ışık tutmamıza yardımcı oldu ve toprak sahibine bunun önemini anladığı için minnettarız. Bunun gibi şaşırtıcı keşifler, arkeolojinin bizi köklerimize bağlayan gizli anlatıları ortaya çıkarma gücünü hatırlatıyor.”

Fawcett, bulgunun “çok heyecan verici” olduğunu ve ahşap üzerindeki işaretleri tamamen tesadüfen fark ettiğini söylüyor. Kendisi parçayı, sergileneceği Newbury’deki West Berkshire Müzesi’ne bağışladı.


The Guardian. 7 Haziran 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login