Van’da Erken Demir Çağı Kalesi Bulundu

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı mahallesinde, Erken Demir Çağı’na tarihlenen bir kale bulundu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Yrd. Doç. Mehmet Top, mahalle muhtarının haber vermesiyle olay yerine gittiklerini ve kalede incelemeler yaptıklarını söyledi. Ayrıca bölge halkının bu kaleye çok uzun zamandır Derbend Kalesi dediğini de belirtti. Yüksek bir tepenin üzerine yapılan kale, ne yazık ki zamana dayanamayıp yıkılmış.

Mehmet Top, bölgede kabaca inceleme yaptığını, arkeologların detaylı incelemeyi yapması gerektiğini belirtti ve olayın Van Müzesi’ne bildirildiğini, bölgenin kayıt edilmesi için işlemlerin başlatılacağını da ekledi.

Mehmet Top konuşmasına şöyle devam etti: “Araştırmalarımda buranın Erken Demir Çağı’na ait bir kale olabileceği fikrine ulaştım. Gerek buradaki taş duvar kalıntıları, gerekse yerlerde bulduğumuz seramik parçaları, buranın bir yerleşim yeri olduğunu bize kanıtlıyor. Muhtemelen bir yayla yerleşimi. İzler buradaki kültürün daha çok bizi Urartu öncesi, Erken Demir Çağı’na götürebileceğine işaret ediyor. Yani bu çağ, MÖ. 1200’lerde başlıyor ve MÖ 1800’lü yıllara kadar geliyor. Zaten biliyoruz ki Van’da kale mimarisi o dönemlerde başlayarak daha sonraki dönemlerde de devam etmiş. Bu yaklaşık 3 bin yıllık bir kale. Çünkü o dönem kaleleri, iri taşların oluşturduğu duvarlarla yapılıyor ve kesinlikle harç kullanılmıyordu. Bağlayıcı bir unsur yok. Bir yüzü ise düzeltilmişti. Daha çok yaylaya ve vadiye hakim noktalarda kuruluyordu. İşte aradığımız bu özelliklerin hepsini burada görmemiz mümkün.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply