Van’da Yüksek Bir Tepenin Zirvesinde Kale Kalıntısı Bulundu

Van’ın İran sınırında bulunan Çaldıran ilçesindeki 2700 rakımlı tepenin zirvesinde kaleyi andıran tarihi bir yapı keşfedildi.

Van'da Yüksek Bir Tepenin Zirvesinde Kale Kalıntısı Bulundu

İran sınırındaki ilçenin Yücelen mahallesine bağlı Çilli mezrasında bulunan tepedeki yapı duvarları yıkılmış bir kaleyi andırıyor. Tepenin zirvesinde 5 metreyi bulan yükseklikteki taş yığınlarının bulunduğu alandan komşu ülkenin yanı sıra Ağrı Dağı ve çevredeki birçok yerleşim yeri görülüyor. Günümüzde insanların mesire alanı olarak kullandığı tepedeki tarihi yapı, müzenin envanterinde bulunmuyor.

Van'da Yüksek Bir Tepenin Zirvesinde Kale Kalıntısı Bulundu

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, incelediği görsellerde kalıntıların, alt kısımdaki temel izlerinden kale izlenimi verdiğini söyledi. Alanın karla kaplı olması nedeniyle hangi döneme ait olduğu konusunda net bir şey söylemenin şu an için mümkün olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Yapı, topoğrafik yer seçimi anlamında bölgede yoğunlukla görülen Erken Demir Çağ kalelerini andırmaktadır. Temelin üzerindeki duvar örgü tekniğinden Orta Çağ dönemine de işaret etmektedir. Alanda harçsız biçimde taşların üst üste konulmasıyla oluşturulan kule tipli yükseltiler daha önce bölgede rastlamadığımız bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulelerden birine çaput bağlanması ve alanda köylülerinde ziyaret ettiği mezarların bulunuşu, alanın dinsel bir boyutu olduğuna da işaret etmektedir.”

Van'da Yüksek Bir Tepenin Zirvesinde Kale Kalıntısı Bulundu

Bölgede gerekli araştırmanın yapılacağını belirten Çavuşoğlu, “Havaların ısınmasıyla yapılacak bir bilimsel araştırmayla söz konusu alanın işlevi konusunda bilgilere ulaşılması mümkün olacaktır. Bu araştırmayla tarihi alanın gizemi de çözülmüş olacaktır” dedi.

 


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login