Arkeologlar ve Arkeofillere Yılbaşı İçin 12 Hediye

Yılbaşına iyice yaklaştığımız şu günlerde tanıdığınız arkeologlar ve arkeoloji severleri (nam-ı diğer arkeofiller!) mutlu edecek birkaç öneriyi toparladık. Kış mevsimine alışık olmayan bizlere kazı sezonunu (iyi ya da kötü duygularla) hatırlatacak cinsten..

1- Munsell Renk Kataloglu Bardak

Hem seramikçilere hem toprak örnekleriyle çalışanlara uygun kapsamlı renk seçenekleriyle, Munsell Renk Kataloglu bardaklar karşınızda! İşinizi yaparken kahvenizi çayınızı yudumlamaya devam edebilirsiniz.

Kahverengili ve kırmızılı seçeneklerle..

   

 

2- Schliemann ve Lord Elgin Dizaynlı Ayakkabılar

Kötü arkeologlar Heinrich Şiliman ve Lord Elgin’i ayaklar altına alabileceğiniz kötü arkeologlar temalı ayakkabılar.

Henrich Schliemann Troya’yı bulmuş fakat “Priamos Hazinesi”adını verdiği eserlerin de arasında bulunduğu birçok eseri Almanya’ya kaçırmıştı.
Lord Elgin, kendi ardından “Elgin Mermerleri” olarak isimlendirilen heykelleri ve yazıtları Atina Akropolü’nden İngiltere’ye kaçırmıştı.

 

3- Geyik Boynuzundan Yapılmış İğne

Gösteriş amaçlı değil, aynı zamanda kullanılabilecek bir hediye:  dikmek ve örgü örmek için ideal. Gerçekten geyik boynuzundan yapılmış olması da bu hediyeyi daha ilginç bir hale getiriyor. Kemik ve boynuzdan yapılmış başka takılar aletler filan da sitede mevcut.
Balmumuyla cilalanmış geyik boynuzu iğneniz burda..

 

4- Kara Tahta Kafatasları

İnsan evrimiyle kafayı bozmuş tanıdığınız arkeolog için hem insan hem de insandan önceki atalarımızın kafatasları şeklinde kara tahtalar. Alın tebeşiri istediğinizi yazın. Sitede sadece siyah değil, yeşil, kırmızı bir sürü rengini de bulabilirsiniz.

 

5- Mala Küpeler

Malasından vazgeçemeyen kadınlara mala şeklinde küpeler hediye edin. Emin olun duygulanacaklar. Sonra gelsin kazı anıları..

Ya da takan yok mu? O zaman kendinize bunlardan bir çift alın. Seçenek seven kadınlara şöyle iki tane seçenek sunuyorum.
Tıpatıp arkeoloji malalı küpe ve sanatsal yorumlanmış malalı küpe..

 

6- Afrodisias Kravatı
Klasikçi erkekler için Afrodisias tribününü sergileyen şöyle bir kravat geliyor. Sempozyumlar konferanslar için birebir (olsa gerek).

   

 

 

7- Kaligrafi seti

İlgilenenler için 18. Yüzyılda kullanılanlar esas alınarak, ve 1920’de 1. Dünya Savaşı’nı resmen bitiren Triyanon Antlaşması’nı imzalamak için kullanılan aletlerden esinlenerek yapılmış bir kaligrafi seti.

8- Arazi Malzemeleri için Hatırlatmalı Çanta

Güneş doğmadan önce kalktığında araziye götüreceği şeyleri unutan arkeologlar için, görüntülü hatırlatma sağlayan çanta. Malanız, defteriniz, dosyanız, kaleminiz ve niceleri! Tabi gözünüzü açabildiyseniz işe yarayacak evet..

 

9-Arazi Şapkası

Güneşe karşı en muhteşem korumayı sağlayabilecek arazi şapkaları. 100 UV’ye kadar koruma sağlıyormuş. Arazi sezonu boyu minnettarlık kazanmak istiyorsanız alabileceğiniz en güzel hediye. Buradan bejini buradan mavilisini bulabilirsiniz.

 

 

10- Venüslü Tişört

Espirili arkeoloji hediyesi arayanlara böyle bir tişört var. Willendorf venüsü Üst Paleolitik dönemden geliyor.

 

 11- Obsidiyen Ürünleri

Kemik aletler dışında, sizin için taş aletler ve objeler üreten birileri de var. Obsidian Designs isimli sitede obsidiyenden ve başka materyallerden, taş aletler ile yapılabilecek aklınıza gelen her şey istediğiniz gibi yapılıyor.

   

   

 

12-  Taş Alet Yapımı Seti

Ama eğer tanıdığınız arkeolog ya da arkeofil bunları kendisi yapmayı tercih ediyorsa, taş alet yapımına yeni başlayanlar için şöyle bir set de var.

 

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply