19. Yüzyılda Hisarlık’ı Kazan Arkeolog Kaz Dağları’na İsmini Kazımış

Çanakkale’deki Kaz Dağları’nda çevre halkının Çoban Paris mağarası olarak bildiği mağarada, Truva Antik Kenti’ni ilk defa kazan arkoelog olan Frank Calvert’in isminin kazındığı ortaya çıktı. Mağaraya isimlerin 169 yıl önce yazıldığı düşünülüyor.

Görsel: DHA

Görsel: DHA

Calvert ve aile bireylerinin mağaradaki isimlerini Cemil Darıcı isminde bir turist fark etti. İçinden su akan mağaraya giren Darıcı 60 metre içeride yazıları gördü. Yazıların yanında 1846 ve 1848 tarihleri düşülmüş. Bundan yola çıkarak Calvert ailesinin mağaraya iki kez geldiği anlaşıldı.

Yazıların kazındığı 169 yıl önce, Calvert ve ailesinin bu bölgeyi ziyaret ettiği düşünülüyor. Erkek kardeşleriyle 1846’da mağarayı ziyaret ettiğinde, Frank Calvert 18 yaşında bir genç olmalıydı.

Yazılı kaynaklar da Calvert’in 7 çocuklu bir aileye mensup olduğunu, ve Çanakkale bölgesine birçok gezi düzenleyip Kaz Dağları’nda avlanmaya çıktığını belirtiyor.

Frank Calvert

Frank Calvert

1828 yılında doğan Calvert, Çanakkale’deki Hisarlık’ta 1863 ve 1865 yıllarında ilk olarak kazı yapan arkeolog olarak biliniyor. Calvert’ten 7 yıl sonra Heinrich Schliemann, Hisarlık’ta Truva antik Kenti’ni bulmuştu.

1908’de ölen Calvert, doğu Akdeniz’de konsolosluk görevlerinde ve amatör arkeologluk yapan bir İngilizdi.

DHA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login