Fethiye’de Depo Olarak Kullanılan Kaya Mezarları Temizlendi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde depoya dönen 2400 yıllık kaya mezarları, Fethiye Müze Müdürlüğü tarafından temizletildi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde depoya dönen 2400 yıllık kaya mezarları, Fethiye Müze Müdürlüğü tarafından temizletildi. Tarihi Amintas Kaya Mezarı’nın yakınındaki 3 ayrı kaya mezarında temizlik yapan Fethiye Müze Müdürlüğü yetkilileri yaklaşık 1 ton çöp çıkardı. Araç lastiğinden, plastik bidonlara kadar birçok atık geri dönüşüme gönderildi. Fethiye’deki Amintas Kaya Mezarları, Antik Likya uygarlığının en eski şehirlerinden biri olan Telmessos Antik Kenti’nden günümüze ulaşan kalıntılar arasında yer alırken, ilçenin güneybatısındaki tepelerde, kayaya oyulmuş mezarların en büyüğü konumundaki Amintas Kral Mezarı ise Fethiye’nin simgesi olarak kabul ediliyor. Aynı tepenin eteklerinde Amintas Kral Mezarı’yla birlikte çok sayıda tarihi mezar bulunuyor. 2400 yıllık geçmişe sahip bu mezarlar, tarihi ve arkeolojik sit alanı içinde bulunuyor ve ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından geziliyor. Ören yerini çevreleyen koruma duvarının dışında, yerleşim yerlerine yakın noktada bulunan mezarlardan bazıları, Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan vatandaşlar tarafından bir süredir depo olarak kullanılmaya başlanmıştı. Çevredeki vatandaşlar atmaya kıyamadıkları bazı malzemelerini bu kaya mezarlarına yerleştirerek kaya mezarlarını adeta depo haline getirdiler. 1.5 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğindeki antik mezarların içinde yer alan karton kutular, tahta parçaları, araba lastikleri ve plastik şişeler Fethiye Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından temizletildi. Yaklaşık 1 ton atık maddesi ortaya çıkarılırken, mahalle sakinlerinden bu atıkları attığını kabul eden çıkmadı.

Tarihi Amintas Kaya Mezarı’nın yakınındaki 3 ayrı kaya mezarında temizlik yapan Fethiye Müze Müdürlüğü yetkilileri yaklaşık 1 ton çöp çıkardı. Araç lastiğinden, plastik bidonlara kadar birçok atık geri dönüşüme gönderildi.

Fethiye’deki Amintas Kaya Mezarları, Antik Likya uygarlığının en eski şehirlerinden biri olan Telmessos Antik Kenti’nden günümüze ulaşan kalıntılar arasında yer alırken, ilçenin güneybatısındaki tepelerde, kayaya oyulmuş mezarların en büyüğü konumundaki Amintas Kral Mezarı ise Fethiye’nin simgesi olarak kabul ediliyor. Aynı tepenin eteklerinde Amintas Kral Mezarı’yla birlikte çok sayıda tarihi mezar bulunuyor. 2400 yıllık geçmişe sahip bu mezarlar, tarihi ve arkeolojik sit alanı içinde bulunuyor ve ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından geziliyor.

Fethiye'de 2400 Yıllık Kaya Mezarlar Depo Oldu

Ören yerini çevreleyen koruma duvarının dışında, yerleşim yerlerine yakın noktada bulunan mezarlardan bazıları, Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan vatandaşlar tarafından bir süredir depo olarak kullanılmaya başlanmıştı. Çevredeki vatandaşlar atmaya kıyamadıkları bazı malzemelerini bu kaya mezarlarına yerleştirerek kaya mezarlarını adeta depo haline getirdiler. 1.5 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğindeki antik mezarların içinde yer alan karton kutular, tahta parçaları, araba lastikleri ve plastik şişeler Fethiye Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından temizletildi. Yaklaşık 1 ton atık maddesi ortaya çıkarılırken, mahalle sakinlerinden bu atıkları attığını kabul eden çıkmadı.

milliyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login