Amarna’daki 3.500 Yıllık Mezarda Altın Takılar Bulundu

Arkeologlar, Amarna antik kentinde 18. Hanedan’a (MÖ 1550 – 1292) tarihlenen bir kadın mezarında, altın takı koleksiyonu ortaya çıkardılar.

C: Ministry of Tourism and Antiquities

Koleksiyon, biri eski Mısır tanrısı Bes’in bir tasviri ile süslenmiş ve ikisinde muhtemelen Mısır’ın aşağı ve yukarı krallıklarına atıfta bulunan “iki ülkenin hanımı” anlamına gelen hiyeroglif bir ifade ile süslenmiş üç yüzükten oluşuyor.

Amarna Kuzey Çölü Mezarlığı’ndaki kazılar sırasında arkeologlar, tekstil ve bitkisel lifli hasırlara sarılmış ve altından ve steatitten (sabuntaşı) yapılmış üç yüzük ve taç yaprağı şeklinde pandantiflerden oluşan bir kolye ile gömülmüş genç bir kadının cenazesini keşfettiler.

(İlgili: Mısır’ın En Büyük Keşiflerinden Biri: Firavun Menkaure)

Söz konusu kadın, Akhenaten’in hükümdarlığı döneminde 18. Hanedan’a (MÖ 1550 – 1292) tarihlenen birkaç başka mezarla birlikte küçük bir çukur ve odacıklı mezara yerleştirilmişti.

C: Ministry of Tourism and Antiquities

Bölgedeki çalışmalar, İngiliz-Mısırlı misyonu tarafından yürütülüyor. Dr Anna Steven, İngiliz ekibin 1980’lerden beri Amarna’da faaliyet gösterdiğini söylüyor.

Cambridge Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr Anna Stevens, “Kadının cenazesi, Kuzey Mezarlarının batısındaki alçak çölde bulunan Amarna Kuzey Çölü Mezarlığı’nda bulundu.” diyor.

Dr Anna Steven ayrıca bölgede çok sayıda tarihi eser keşfedildiğini ve çeşitli kalıntılar üzerinde kapsamlı restorasyon çalışmalarının yürütüldüğünü belirtiyor.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi, misyonun Mısır ekibinin 2010’dan beri Amarna’da çalıştığını söylüyor. Konseyin belirttiğine göre, odak noktaları, antik kentteki sosyoekonomik koşulları incelemek ve kent sakinleri tarafından en sık tüketilen yiyecek türlerini ve bir zamanlar yaygın olan hastalıkları anlamak.

C: Ministry of Tourism and Antiquities

Takı koleksiyonunun bulunduğu antik kent Amarna, 18. Hanedan’ın önde gelen firavunlarından Kral Akhenaten döneminde Mısır’ın başkenti oldu.

Kral Akhenaten, ülkenin eski çok tanrılı dini geleneğini, bazı eski kültürler tarafından tapınılan güneş kursu sembolü Aten merkezli tek tanrılı bir geleneğe dönüştürmek için yoğun çabalarıyla tanınıyor.

Tutankamon’un babası Akhenaten, MÖ 1343’te krallığın başkentini Teb’den Amarna’ya taşıdı. Bugün bu şehir, Aten’e adanmış bir dizi tapınağa ve çok sayıda ziyaretçi çekmeye devam eden birkaç kraliyet konutuna ev sahipliği yapıyor.

Antik Mısır şehri Amarna, sadece tek tanrılı Kral Akhenaten, eşi Nefertiti ve genç Tutankamon’a ev sahipliği yapmakla kalmadı, aynı zamanda Klasik öncesi dünyada insanların nasıl yaşadığını anlamak için dünyanın önde gelen arkeolojik alanlarından biri olmaya devam ediyor.

C: Ministry of Tourism and Antiquities

Amarna’da ayrıca Akhenaten’in hükümdarlığı sırasında üst düzey devlet adamlarının ve rahiplerin gömüldüğüne inanılan doğudaki dağın kayalarına oyulmuş 25 mezarlık var.

Akhenaten’ın ölümünün ardından halefleri geleneksel tanrılara geri döndüler ve kendilerini Atenizm’den uzaklaştırdılar. Akhenaten, dönemin çağdaş kayıtlarında “düşman” veya “suçlu” olarak anıldığı için itibarını yitirmişti.


Ahram Online. 13 Aralık 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login