Tutankamun’un Sandalyesinin Kırıldığı Dedikodusunu İşten Atılan Restoratör Çıkarmış

Medyada çıkan, Tutankamun’un mezar koleksiyonunun müzeler arasında transferi sırasında, Tutankamun’un sandalyesinin kırıldığı iddiaları büyük bir tepki yarattı. Tutankamun’un sandalyesinin yanında üç ayrı eserin de Tahrir Meydanı’ndaki Mısır Müzesi’nden, yeni yapılan Büyük Mısır Müzesi’ne taşınırken zarar gördüğü söylenmişti.

Büyük Mısır Müzesi (Grand Egyptian Museum) Genel Müdürü Tarık Tevfik, Ahram Online’a yaptığı açıklamada, “Gazetelerde yazılanlar asılsız iddialar” dedi. Tevfik, medyada görülen fotoğraflara rağmen, yeni müzeye taşınan eserlerin kırık olmadığını ve Tutankamun’un mezar koleksiyonuna da ait olmadığını söyledi.

Solda sözde kırık Tutankamun sandalyesi, sağda gerçek Tutankamun sandalyesi görülüyor

“Görülen eserler Dahşur nekropolosinde bulunan  ve Eski ve Orta Krallık zamanına tarihlenen, kraliyete ait olmayan objeler. Bu objeler iddia edildiği gibi kırılmadı, sadece transferden önce Tahrir’deki müzede sökülüp demonte edildi” diyor Tevfik.

Medyada Tutankamun’un sandalyesi olarak bahsedilenin objenin, aslında Orta Krallık’a tarihlenen kraliyete ait olmayan bir masa olduğu bildirildi. Lahit, mermer kap ve sunak masası ise geçen yüzyılda keşfedildiklerinden beri iki parça halindeymiş ve taşınma sırasında kırılmamış.

Büyük Mısır Müzesi’nde Restorasyon Ekibi başkanı Eissa Zidan, lahit olduğu iddia edilen eserin geçen yüzyılda iki parça halinde keşfedilen su mermerinden yapılan bir plak olduğunu söyledi.

Zidan, yeni nakledilen eserlerin hepsinin güvende olduğunu ve hiçbirinin kırılmadığını da ekledi. “Eserler müzeye normal koşullarda geldi ve bütün eserler gibi normal restorasyon prosedürlerine maruz kaldılar” diyor Zidan.

Büyük Mısır Müzesi’nden kimliğini açıklamak istemeyen bir arkeolog, yalan haberin arkasında eskiden müzede çalışan bir restoratör olduğunu söyledi. Yönetim bu restoratörün kontratına son verip, onu Al Maial Sarayı’ndaki eski işine göndermiş. Arkeoloğun söylediğine göre bu eski restoratör, rütbe indiriminin intikamını almak için dedikodular çıkarmış.

Ahram Online

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login