Tutankamun’un Maskesi Sakal Skandalından Sonra Tekrar Sergide

Düşen sakalının epokisyle yapıştırılması skandalıyla gündeme gelen Tutankamon’un altın maskesi, Alman uzmanların yapıştırıcıyı çıkarmasından sonra yeniden sergilenmeye başladı.

Alman ekibin iki aylık bir çalışmasından sonra maske, tekrar Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergiye konuldu.

Cam ve metal tarihi eserlerin restorasyonunda bir uzman olan Christian Eckmann basın toplantısında gereken işlemleirn yapılıp bittiğini söyledi.

Tutankamon’un mezar maskesinin sakalı 2014 Ağustos’unda düşmüş, ve müze çalışanları tarafından yapıştırıcıyla yapıştırılmaya çalışılmıştı.

Kaza vitrindeki aydınlatmayı tamir etmek için maskenin vitrinden çıkarıldığı zaman meydana geldi. Aceleyle düzeltmeye çalışırken müze çalışanları maskeye çok fazla epoksi yapıştırıcısı koydu; bu da maskenin çenesinde görünür bir fazlalık ve kabuk bıraktı.

Kahire’deki Mısır Müzesi’nde restore edilmiş Tutankamon maskesi. (Görsel: Mohamed El-Shahed/AFP/Getty Images)

Restorasyon için maskenin 3 boyutlu bir taraması yapıldı. Bunun yanında yapıştırıcıyı çıkarabilmek için maskenin ısıtılması da gerekti. Eckmann “En zorlu işlem sakalın sökülmesi oldu. Mekanik yöntemlerle, tahta aletler kullanarak yaptık…” dedi.

Tutankamon’un mezarından yüzlerce eserin olduğu müzede, mezar maskesi en ilgi çeken eserlerden biri. Tutankamon’un mezarı 1922’de Luksor’daki Krallar Vadisi’nde Howard Carter tarafından bulunmuştu.

Eckmann, Carter tarafından ilk olarak keşfedildiği sırada da sakalın gevşek olduğunu, ve ilk olarak Carter’ın onu yerinden çıkardığını anlattı.

Eckmann “Carter’ın Aralık 1925’te maskenin ilk restorasyonunu yapmasından 90 yıl sonra, biz de maskeyi orijinal haliyle sunma şerefine sahibiz” dedi.

Tutankamun yaklaşık MÖ 1324 yılında, 19 yaşındayken, 9 yıl firavunluk yaptıktan sonra öldü. 11 kilogram ağırlığındaki altın mezar maskesi lapis lazuli ve yarı değerli taşlarla süslü.

 

 


The Guardian

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login