Epoksi ile Yapıştırılan Tutankamon’un Sakalı Onarılıyor

Tutankamon’un ünlü altın maskesinin sakalının yanlışlıkla düşürülmesi ve zarar verici bir yapıştırıcı yapıştırılmasının ardından 1 yıl sonra onarım çalışmaları başladı.

Epoksi ile Yapıştırılan Tutankamon’un Sakalı Onarılıyor

Alman ve Mısırlı uzmanlardan oluşan ekip, ünlü maskeyi Mısır Müzesi’nde labaratuvara kaldırarak, epoksi yapıştırıcının zarar vermeden çıkarılabilmesi için planlama yaptı. Ekip ayrıca sakalın tekrar yapıştırılmadan önce dikkatle çıkarılması için detaylı bir çalışma hazırladı.

Restorasyon ekibinin başındaki Christian Eckmann, yanlış yapıştırılan sakalın ne kadar zamanda çıkarabileceklerine bağlı olarak çalışmanın bir iki ay sürebileceğini söyledi. Eckmann ayrıca sakalın tekrar yapıştırılmadan önce orijinalinde nasıl yapıldığı ve yapıştırıldığının araştırılacağını belirtti.

Kültür Bakanlığı ile birlikte yapılan konferansta konuşan Eckmann, “Şu anda yanlış yapıştırıcının sakalın ne kadar derinine işlediği, sakalı ayırmanın ne kadar süreceği gibi bazı emin olmadığımız konular var. Tüm çalışmaları olabildiğince mekanik düzeyde yapmaya çalışıyoruz. Şu anda oldukça işimize yarayan tahta çubuklar kullanıyoruz. Bir diğer strateji olarak yapıştırıcıyı hafifçe ısıtmayı düşünüyoruz.” dedi.

3300 yıllık Firavun Tutankamon’un maskesinde bulunan sakal, temizlik sırasında düşmüştü ve epoksi adında bir tür yapıştırıcıyla geri yapıştırılmıştı. Mezarı 1922’de bulunduğundan beri birçok gizemli soruya neden olan firavunun maskesine yapılan bu amatörce müdahale, Mısır’da oldukça büyük olay yaratmıştı. Kahire’nin merkezinde yer alan ve yetersiz fonlarla idare edilmeye çalışılan Mısır Müzesi’nde 2015 yılının başlarında gerçekleşen olay daha sonra mahkemeye taşınmıştı.

theguardian

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login