Tutankamon’un Sütannesi Aynı Zamanda Kız Kardeşi Olabilir

Fransız arkeolog ve Mısırbilimci Alain Zivie’nin iddiaları doğrultusunda, Tutankamon’un sütannesinin aslında kız kardeşi Meritaton olabileceği iddiaları gündeme geldi. Böylece, çocuk kralın annesiyle ilgili spekülasyonlar da yeniden canlandı.

Tutankamon’un Sütannesi Kız Kardeşi Meritaton Olabilir

Mısırlı yetkililer ve arkeolog Alain Zivie, gelecek ay gerçekleşecek açılıştan önce, Maya’nın mezarını basına duyurdular.

Maya, 1922 yılında İngiliz Mısırbilimci Howard Carter tarafından Luxor’daki Krallar Vadisi’nde mumyası keşfedilen Tutankamon’un sütannesiydi. Maya’nın mezarı, Mısırbilimci Zivie tarafından 1996’da Sahara’da, Kahire’nin 20 km güneyinde bir mezarlıkta keşfedilmişti.

Zivie, “Maya, Tutankamon’un öz ya da üvey kız kardeşi Prenses Meritaton’dan başkası değildi”. diyor. Zivie, bu sonuca, Maya’nın mezarının duvarlarındaki Tutankamon ve Maya oymalarından yola çıkarak ulaştığını belirtiyor.

“Sıradışı olan ise çok benzer olmalarıydı. Aynı çeneye, gözlere ve ailesel özelliklere sahiplerdi”. diyor.

“Oymalarda, kraliyet tahtında oturan Maya ile kucağında Tutankamon resmedilmişti.” Zivie, benzer oymaların Akhenaton’un mezarında da bulunduğunu sözlerine ekliyor.

2010’da yapılan bir DNA analizi, Tutankamon’un, Antik Mısır’ın geleneksel dinini kaldırıp yerine Aton olarak bilinen güneş tanrısına tapınmayı, yani monoteizmi getiren Akhenaton’un oğlu olduğunu ortaya koymuştu.

Zivie, “Akhenaton’un mezarında, Akhenaton ve Nefertiti’nin ikinci kızları Prenses Meketaten’in ölümünü gösteren oymalar yer alıyordu.” diyor. “Bu sahnelerde, bir kadının bebek emzirdiği görülmekte; sütanne olarak resmedilen bu kadın Akhenaton’un en büyük kızı, Prenses Meritatondu.”

Meritaton’un mumyası hala ortaya çıkarılabilmiş değil, ancak Eski Eserler Bakanı Mamduh Eldamaty mumyanın Tutankamon’un mezarındaki gizli odada olabileceğini öne sürüyor.

İngiliz arkeolog Nicholas Reeves’in Tutankamon’un mezarında gizli bir oda olduğunu öne sürmesinden bu yana, arkeologlar Tutankamon’un Krallar Vadisi’ndeki mezarını taramaya devam ediyorlar.
Reeves bu odanın, mumyası hala bulunamamış Nefertiti’ye de ait olabileceğini söylüyor.

Eldamaty, “Bütün bu ihtimalleri göz önünde bulunduruyoruz. Kral Tutankamon’un dönemini daha iyi anlamaya adım adım yaklaşıyoruz.” dedi.


news.discovery.com

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login