Tutankamon’un Süt Annesinin Mezarı Ziyarete Açıldı

Mısır’da Firavun Tutankamon’un süt annesi Maia’nın mezarı ziyarete açıldı.

Tutankamon’un Süt Annesinin Mezarı Ziyarete Açıldı

Mısır Eski Eserler Bakanı Mamdouh Damati, bakanlığın resmi Facebook sayfasından Tutankamon’un süt annesinin mezarının ziyarete açıldığını duyurdu. Maia’nın mezarı 1996 yılında Saqqara’daki nekropolde keşfedilmişti.

Bakanlık yetkilisi Dr. Mamdouh Afifi, Maia’nın mezarının, buradakiler içinde en güzellerden biri olduğunu belirtti.

Afifi “Mezarda önce içinde bir yazıt ve dört sütun bulunan ana odaya açılan bir koridor, bu ana odadan sonra da mezar odalarına açılan başka bir koridor var” diyerek mezarı tarif etti.

Damati Maia’nın mezarının ziyarete açılmasının, Krallar Vadisi’nde süren araştırmalar ile aynı tarihe denk geldiğini belirtti ve araştırmalar sonucunda daha fazla antik yapı bulmayı ümit ettiklerini söyledi.

Ekim ayının ortalarında Mısır Eski Eserler Geçici Komitesi, İngiliz Arkeolog Nicholas Reeves’in Tutankamon’un mezarındaki muhtemel gizli odada Kraliçe Nefertiti’nin mezarını bulabilmesi için kazı yapmadan radar taraması yapmasına izin vermişti.

Sonrasında Reeves, bu mezarın aslında Tutankamon’un üvey annesi Kraliçe Nefertiti için yapıldığını iddia etmişti. Tutankamon’un ünlü altın ölü maskının ise Kraliçe Nefertiti’ye ait olacağını da sözlerine eklemişti.


 

thecairopost.youm7.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login