Bu Sefer de Tutankamon’un Sandalyesi Kırıldı

Mısır’da Tutankamon skandalları bitmek bilmiyor. Bu sefer de Firavun Tutankamon’un sandalyesi yeni Mısır müzesine taşınırken kırıldı!

Büyük Mısır Müzesi’nden isim vermeyen bir yetkili, Tahrir meydanındaki Mısır Müzesi’nden yola çıkarılan Kral Tutankamon’un sandalyesinin, al-Haram’daki Büyük Mısır Müzesi’ne taşındığı sırada kırıldığını belirtti.  Tahrir meydanında bulunan Mısır Müzesi yerine açıklacak olan yeni müzenin yapımına devrik lider Hüsnü Mübarek zamanında başlanmış ve Mısır’ın liberal politikalarla desteklenmiş darbe hükümeti devam ettirmişti.

Bu eser ile beraber bir lahitin üst kısmı, yuvarlak bir sunum masası ve bir adet mermer çanak eser de yine taşıma işlemi sırasında hasar görmüş bulunmakta.
 

Yetkililer sandalyenin oturak kısmının kırıldığını, yuvarlak masanın ise yere uzanan ayağının masadan ayrıldığını belirtti.

Büyük Mısır Müzesi’nden arkeologlar, eserleri sarılmış biçimde kırık olarak buldular. Tahrir Müzesi’ndeki kayıtlarda ise tüm bu eserler sağlam durumda olarak listelenmişti.


Taşıma işleminin,yüksek korunaklı ambalajlar ve özel hidrolik araçlar ile yapılması gerektiğini belirten uzmanlar bu taşıma işleminin bir uzmanlık işi olduğunu, ve böylesine önemli eserlerin tüm resmi tedbirler doğrultusunda uzmanlarca yapılması gerektiğini belirtti.

Bu olay, Kahire Müzesi’ndeki ikinci büyük skandal. Geçtiğimiz yılın sonunda da Firavun Tutankamon’un 3000 yıllık mezar maskesinin sakalı temizlik sırasında düşmüş ve sakal evlerde kullandığımız basit yapıştırıcılar ile restore edilmişti. Olay mahkemeye kadar taşınmıştı.

Eserleri taşıma çalışmaları 2014 Eylül’ünden beri devam etmekte ve Mısır Eski Eserler Eakanlığı tarafından yeni müzenin Temmuz 2015’de açılacak olduğu belirtilmekte. Ancak müzenin bazı bölümleri 2018 yılına kadar görücüye çıkamayacak ve o bölümlerde çalışmalar devam edecek.

İlk çalışmalarına 2002 yılında Hüsnü Mübarek döneminde başlanan ve 117 dönümlük bir alanda inşaa edilen müze şu ana kadar yapılmış en büyük Mısır Firavun müzesi olma unvanını taşıyor.

 

Cairo Post

 

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login