Bulgaristan’da Osmanlı Sikkeleri Bulundu

Bulgaristan’da bir çiftçi tarlasında Osmanlı’nın gümüş sikkelerinden oluşan bir hazine buldu. Çiftçi, 16. Ve 18. Yüzyıllar arasına tarihlenen bir kabın içindeki yaklaşık 90 adet sikkeyi, traktörüyle tarla sürerken buldu.

Tahir Mehmedov, traktörüyle başka birinin tarlasını sürerken çarptığı pişmiş toprak kabın içinde bir hazine olduğunu fark etmediğini sadece görünüşünü beğendiği için yanına aldığını söyledi. Daha sonra içini temizlerken içinde gümüş sikkeleri gören Mehmedov, hemen polisi aradığını sözlerine ekledi.

Mehmedov’un kendilerini haberdar etmesinden sonra olay yerine gelen polisler, sikkeleri ve kabı Popovo Tarih Müzesi’ne teslim etti.

Popovo Tarih Müzesi, sikkelerin, Bulgaristan Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıyken, 16 ila 18. Yüzyıllar arasına tarihlenen Osmanlı sikkeleri olduğunu duyurdu. Paraların delik olmasının sebebi ise bir dizi halinde ipe geçirilip kolye olarak kullanılmış olabileceği belirtildi. Ayrıca sikkelerin içinde Batı Avrupa paraları da bulunuyor.

Archaeologyinbulgaria

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login