Tutankamon’un Sakal Olayı Mahkemeye Taşınıyor

Mısır’da bir konservasyon grubu, Cuma günü Tutankamon’un maskesine verdikleri zarar yüzünden Antik Eserler Bakanlığı’nı dava edeceğini duyurdu.  Geçtiğimiz hafta Firavun Tutankamon’un maskesinin sakalının düştüğü ve uygun olmayan bir yapıştırıcı ile yapıştırıldığı ortaya çıkmıştı. Fakat müze çalışanları iddiaları reddetmişti.

Mısır Müzesi’nde bulunan Tutankamon’un altın maskesinin sakalı, görünen bir yapıştırıcı ile geri yapıştırıldığı ortaya çıkmıştı. İsmini vermek istemeyen bir müze görevlisi, bir yıl önce ışıklandırma tamir edilirken yanlışıkla sakalın düştüğünü ve acele bir şekilde geri yapıştırılmaya çalışıldığını söylemişti.

Müze Müdürü Mahmoud al-Helwagy ise maskeye konservatörler tarafından zarar verildiği iddialarını reddetmişti. Bunun çok mantıksız ve kabul edilemez olduğunu, bu insanların marangoz değil, konservatör olduğunu da sözlerine eklemişti. Tüm bunlara ek olarak Mısır Antik Eserler Bakanı da 3000 yıllık firavunun maskesine dikkatsizce davranıldığı iddialarını yalanlamıştı ve bu yapıştırma işleminin doğru bir şekilde yapıldığını belirtmişti.

Tüm bu olanlardan sonra, maskeyi inceleyen Mısır Bilimcisi Monica Hanna, gördüklerinden şok olduğunu ve ekibiyle beraber dava açacaklarını belirtti. Monica Hanna: “Bu kötü yönetimden dolayı şikayette bulunacağız.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply