Tutankamon’un Maskesine Zarar Veren Müze Yetkilileri Yargılanacak

Mısır medyası, Firavun Tutankamun’un ölüm maskesindeki sakalın yanlış yapıştırılması konusunda sekiz müze çalışanı hakkında dava açılacağını duyurdu.

Karar, yetkililerin soruşturma açmasından yaklaşık bir yol sonra açıklandı. Tutankamon’un maskesindeki sakal kısmı kopmuş ve daha sonra özensizce tekrar yapıştırılmıştı.

Sanıklar görevi ihmal ve profesyönel standartları ihlal etme suçlarından yargılanacak.

3,000 yıllık maske, Kahire’nin en popüler turist mıknatıslarından biri.

Mısır Müzesi’ndeki konservatörler, sakalın kopmasıyla ilgili birbiriyle uyuşmayan ifadeler verdi.

Bir ifadeye göre sakal yanlışlıkla düşürülmüşken, başka bir ifadeye göre gevşediği için yerinden çıkarılmış.

Savcılar, işçilerin daha sonra “umursamazca” bu hatayı örtbas etmeye çalıştığını, ve tamir etmek için uygun olmayan bir yapıştırıcıdan büyük miktarda kullandığını söyledi.

Toplamda sakalı yeniden yapıştırmak dört kez girişimde bulunulmuş. Son üç denemede aynı zamanda önceki başarısız girişimlerin izleri de kaldırılmaya çalışılınmış.

Daily News Egypt’ta yayınlanan rapora göre savcılar “Sanıklar, tüm bilimsel restorasyon yöntemlerini görmezden gelerek, suçlarını örtmeye çalıştı: görünür hale gelen yapıştırıcı parçalarını  çıkarmak için metal aletler kullanarak, bir an bile vicdan azabı duymadan, 3,000 yıllık esere zarar verdiler”  dedi.

Duruşmaya çıkacaklar arasında müzenin eski müdürü ve restorasyon bölümünün eski müdürü de bulunuyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Alman uzmanların öncülük ettiği bir konservatör ekibi, hasarı gidererek, sakalı profesyönel şekilde yerine yapıştırmak için çalışmalara başladı.

Restorasyonun başarılı olmasıyla, Aralık ayında maske tekrar ziyarete açıldı.


“Tutankhamun: Egypt museum staff face trial over botched beard job”, BBC, 23 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login