British Museum, Beyrut’ta Parçalanan Kapları Sergiliyor

2020 Beyrut patlamasında paramparça olan sekiz antik cam kap, 25 Ağustos’tan itibaren British Museum’da sergileniyor.

2020 Beyrut patlamasında paramparça olan sekiz antik cam kap, Perşembe gününden itibaren British Museum’da sergileniyor ve ziyaretçilere, kapları tekrar bir araya getirmek için özenle yürütülen uluslararası projeyi anlatıyor.

Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait kaplar, dünyaca ünlü müzenin koruma laboratuvarlarında yeniden inşa edildi ve bu yıl Lübnan’a dönmeden önce “Paramparça Beyrut Camı” vitrininin bir parçası olarak gösterilecek.

(İlgili: British Museum’da Görülmesi Gereken 25 Eser)

British Museum Direktörü Hartwig Fischer, “Bu sergi, yıkım ve toparlanma, dayanıklılık ve işbirliği hikayesini anlatıyor.” diyor.

Söz konusu kaplar, Beyrut Amerikan Üniversitesi’ndeki (AUB) bir dolapta bulunan 74 kaptan birkaç tanesiydi.

4 Ağustos 2020’de üç kilometre ötede meydana gelen liman patlamasının şok dalgasının binaya çarpması ve içerideki cam nesneleri parçalamasıyla dolap düştü.

British Museum’da kıdemli bir konservatör olan Duygu Çamurcuoğlu, bir uzman ekibin her cam parçasını ayırmanın, vitrin yerine eski bir kabın parçası olup olmadığına ve hangi kaba ait olduğuna karar vermenin göz korkutucu bir görev olduğunu söylüyor.

Çamurcuoğlu, “Her şey büyük ölçüde elle ya da gözle yapılır — temelde beyin işi. Bu işi yapabilmek için belirli teknikleri bilmek zorundasınız.” diyor.

Parçalar sıralandıktan sonra, konservatörler kapları yeniden birleştirmek için devasa yapboz oyununa başladılar. Çamurcuoğlu, “Bu, kapları yeniden yapılandırmak için bir yapıştırıcı kullanma çalışması.” diyor. Ama herhangi bir şeyi kullanamazlardı. Çamurcuoğlu şakayla karışık, “Süper yapıştırıcı kullanmıyoruz, UHU kullanmıyoruz.” diyor.

Çamurcuoğlu, tekrar bir araya getirmesi en zorlu kapların “büyük tabak ve Bizans sürahisi” olduğunu söylüyor.

Şu ana kadar kaplardan on sekizi, British Museum’daki sekiz kap ve zarar görmeden çıkan iki kapla birlikte Beyrut’taki acil kurtarma kampanyasının bir parçası olarak muhafaza edildi. Uzmanlar, Beyrut’ta kalan 46 nesnenin en az yarısının da yakında birleştirilebileceğini umuyor.

British Museum ve AUB’nin Arkeoloji Müzesi arasındaki ortak proje, Londra kurumunun yardım teklifini takiben 2021’de başladı.

Konservatörler, kapları yapısal olarak sağlam hale getirmek için erken anlaştılar, ancak patlamaya tanıklık ettiklerini göstermek için, parçalanmanın neden olduğu kusurları görünür bıraktılar.

Sergi, ziyaretçileri cam kapların patlama anından Londra’nın ünlü müzesinde sergilenmesine kadar geçirdiği yolculuğa çıkarıyor. Camdaki çatlak ve boşlukları göstermek için ekranda aydınlatma kullanılacak.

Çamurcuoğlu, “Bu nesnelerin maruz kaldığı hasarı gerçekten vurgulamak istedik, böylece hep birlikte yara izlerine bakabileceğiz ve birlikte nasıl dirildiklerini hatırlayacağız.” diyor.

MÖ 1. yüzyılda Lübnan’da devrim niteliğindeki cam üfleme tekniklerinin gelişiminin hikayesini anlatan kaplar, cam objelerin seri üretimini ve ortak kullanıma sunulmasını sağlamak açısından önemli kabul ediliyor.

Çamurcuoğlu, restorasyonlarının ve ilgili ekip çalışmasının konservatörler için bir gurur kaynağı olduğunu söylüyor.

“Hepimiz bireysel olarak hissettik, sanırım, bu nesneler üzerinde çalışarak — bu acıyı, bu duyguları paylaşarak bir şeye katkıda bulunduk. Yani bu sadece korumayla ilgili değil… aynı zamanda birlikte çalışmak ve birlikte bir şeyler başarmakla da ilgili.”


AFP. 25 Ağustos 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login