Atina Akropolis’i Depreme Dayanıklı İnşa Edilmiş

Araştırmacılar Atina Akropolis’inin özellikle depreme dayanıklı inşa edildiğini keşfetti.

2500 yıllık bir geçmişe sahip olan, Akropolis’in ve özellikle Partenon Tapınağı’nın, gerçekleşen depremlere rağmen nasıl ayakta kaldığı, mühendisler ve mimarlar tarafından oldukça gizemini koruyan bir konuydu.

Araştırmacılar, tapınağın, sismik sırrını artık çözdü. Tapınak, dahiyane bir mühendislik sergilenerek, depreme dayanıklı  şekilde inşa edilmiş. Aristotales Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Departmanı’ndan Profesör Kyriazis Ptilakis, tapınağın başa çıkılamayacak mühendislik problemlerine çözüm bulabilecek şekilde yapıldığına değindi. İnşaat Mühendisliği Departmanı tarafından, “Antisismik İnşa Planlaması” adlı Yüksek Lisans programı altında organize edilen “Atina Akropolisi Anıtları’na Çağdaş Müdahaleler” isimli atölye açılışında, “Partenon, sanatın kıyas yapıldığı bir referans noktası,  Avrupa kültürünün, teknolojinin, insanın kabiliyetinin bir sembolü olarak, mükemmel bir sanatsal yaratım ve mühendislik örneği sergilenmiş şekilde  karşımızda duruyor. Ayrıca, tapınaktaki dış sütunlar daha kolay taşınacak şekilde ve sismik hareketlere karşı koyabilecek özellikte inşa edilmiş” açıklamasında bulundu.

Bunun dışında, Akropolis Anıtları Restorasyon Hizmeti’nde yönetici olan, mimar Vasiliki Eleftheriou,  Akropolis’in hiçbir şekilde statik problemi olmadığına dikkat çekerek, müdahalede bulunmadıkları daha birçok alanın olduğunu belirtti.

greekreporter

You must be logged in to post a comment Login