Akropolis İlk Kez Kalabalık Kontrol Önlemleri Alıyor

Yunanistan’da giderek daha popüler bir turizm destinasyonu olan Akropolis, turistlerle dolup taşıyor ve yetkilileri önlem almaya zorluyor.

Akropolis’teki kalabalığı rahatlatmak için önlemler alınıyor. C: Getty

Yunanistan’ı her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor ve şimdi antik tarihi yerlerinden birinde bu durum önemli bir baskı yarattı. Yetkililer geçtiğimiz hafta, Atina’nın en ünlü yerlerinden biri olan Akropolis’in tarihinde ilk kez kalabalık kontrol kısıtlamaları uygulayacağını duyurdu.

Ülkenin kültür bakanı Lina Mendoni, önlemlerin ay sonuna kadar tam olarak uygulanacağını söylüyor.

Bu yeni politikalar, organize gruplar için süreli giriş sistemi, elektronik biletleme ve hızlandırılmış girişi içerecek.

(İlgili: Yunanistan’da Hayvanlar Arkeolojik Alanlara Kabul Edilecek)

Bakanlık tarafından yapılan söz konusu duyuru, rekor kalabalıklar, simgesel yapının beton yürüyüş yollarına akın ederken yapıldı. Mendoni, her gün yaklaşık 17.000 turistin Akropolis’i ziyaret ettiğini ve “yalnızca Haziran ve Temmuz başındaki ziyaretlerin 2019’a kıyasla yüzde 80 arttığını” söylüyor.

Yakın zaman önce Akropolis’i ziyaret etmiş turistlerden biri, kalabalığın büyüklüğünden şaşırdığını söylüyor ve “Bekleme süresi ve burada bulunan insan sayısı kesinlikle çok fazla.” diyor.

Peki bu değişimi tetikleyen neydi? Dünyanın dört bir yanındaki turistik destinasyonlar, pandemik seyahat kısıtlamalarının sona ermesinin ardından popülaritesinde bir artış yaşadı ve Yunanistan da bunlardan biriydi. Yunanistan Turist ve Seyahat Acenteleri Dernekleri Federasyonu’ndan Lysandros Tsilidis’in söylediği gibi, bir başka sorun da büyük yolcu gemilerinin popülaritesi.

Tsilidis, “Eskiden bu yolcu gemileri birkaç bini yani büyük bir köyün nüfusunu taşıyabilecek kapasiteye sahipti. Artık gemiler o kadar büyük ki, gemide küçük bir eyalet taşınıyor ve tüm bu yolcuların en az yüzde 30’unun Akropolis’i ziyaret etmek için önceden satın alınmış biletleri var.” diyor.

2018’de Telegraph, Yunanistan’daki aşırı turizmin yerel ekonomileri etkilediğini zaten bildirmişti. Örneğin, gezi yazarı Jane Foster, bir zamanlar öğrencilerin yaşadığı bir Atina mahallesinde yaşadığını, ancak turizm patladığında, mal sahiplerinin öğrencilere aylık kiralamak yerine (Airbnb aracılığıyla) turistlere günlük kiralamayı tercih ettiğini söyledi. “Bu bölgenin yerel yaşayanları için çok büyük bir problem.”

Akropolis’te, son yıllarda tekerlekli sandalye dostu bir yol ve asansörün eklenmesi de dahil olmak üzere başka değişiklikler yaşandı. Birkaç ay önce yetkililer, Yunanistan’daki 100’den fazla arkeolojik alanın evcil hayvan dostu hale geleceğini duyurdu – ancak kalabalık nedeniyle Akropolis hâlâ yalnızca insanların girmesine izin veriyor.

Yeni kalabalık kontrol önlemleri, sıkışıklığın hafifletilmesine yardımcı olacaktır, ancak daha kapsamlı önlemler gerekli olabilir. Mendoni, Akropolis’in geçidini genişletmenin daha kalıcı bir çözüm olabileceğini düşünüyor.

“Antik çağda buranın birden fazla girişi vardı. Benim görüşüme göre, kalabalığın çözümü Propylaia’nın [giriş yeri] genişletilmesi olacak. Propylaia’yı yıkamayız ama genişletebiliriz.”


Smithsonian Magazine. 12 Temmuz 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login