Özelleştirme Karşıtı Grevde Akropolis Kapandı

Yunanistan Kültür Bakanlığı çalışanları, Syriza’nın yeni özelleştirme planına karşı greve gitti ve Akropolis’i kapattı.

Yıllar süren ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, bu yıl 30 milyondan fazla ziyaretçiyle turizmde rekor kırdı. Yunanistan’ın antik kentleri (Akropolis dahil) her yıl yaklaşık 100 milyon Euro gelir elde ediyor. C: Milos Bicanski/Getty Images

Perşembe günü Yunan Kültür Bakanlığı çalışanlarının yaptığı grevde, Akropolis de dahil olmak üzere, ülkenin en popüler turistik mekanları kapatıldı ve dışarıda uzun bir turist sırası kaderine terk edildi.

Yunanistan Kültür Bakanlığı çalışanları 24 saatlik grev ilan etti. Grev kararı ülkenin kimi tarihi yerlerinin Syriza tarafından özelleştirilmek istenmesi nedeniyle alındı.

Grev nedeniyle Akropolis kapatıldı ve turistik merkezin önünde uzun kuyruklar oluştu. Grev gününde Akropolis tepesi ve Parthenon da dahil olmak üzere arkeolojik alanlar ve çeşitli müzeler kapatıldı.

(Kitle Turizmi Geri Dönüşü Olmayan Bir Noktada)

Alman bir memur olan Alexander Walter, protestocuların “SATILIK DEĞİL” yazan bir afiş asmış olduğu kapılardan birkaç metre uzakta şu açıklamayı yaptı:  “Hayal kırıklığına uğradık. Biz sadece bir günlüğüne buradayız ve Akropolis’i ziyaret edemeyeceğiz.”

“Arkeolojik eserler satılık değil”

Bakanlık çalışanlarının grevinden dolayı pek çok arkeolojik alan ve müze bir günlüğüne kapatıldı.

Akropolis önündeki işçiler, pankartlarında şu yazıları taşıyordu: “Ülkenin arkeolojik kültürü satılık değil.”

İşçiler, hükümetin fon için hangi kültürel alanların değerlendirildiğini ve satışın ne anlama geleceğini duyurmasını talep ediyorlar.

İşçilerden Stamatia Marketou, “Listede hangi anıtların ve hangi müzelerin bulunduğunu bilmiyoruz.” diyor.

Hükümet iddiaları reddediyor

Yunanistan’ın maliye bakanlığı Çarşamba günü, arkeolojik ve tarihi alanların, anıtların ve müzenin özelleştirilecek ya da özel yönetim kapsamındaki varlıkların fonundan muaf olduğunu söyledi. Kültür bakanlığı da söz konusu iddiaları reddetti.

Kültür Bakanı Myrsini Zorba, “Bugün burada neler olup bittiğini söylemek gereksiz.” dedi.

Yıllar süren ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, bu yıl 30 milyondan fazla ziyaretçiyle turizmde rekor kırdı.


Reuters.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login