Yunanistan’da Arkeologlar Grev Başlattı

Yunanistan’da bir arkeoloğun darp edilmesinin, Mikonos adasındaki turizm baskısı yüzünden olduğu iddia ediliyor.

Yunanistan’da devlet tarafından istihdam edilen arkeologlar, tatil beldesi Mikonos’tan sorumlu bir arkeoloğa yönelik saldırıyı protesto etmek için Salı günü grev başlattılar.

Arkeologlar, bu saldırının turizm gelişimini genişletmek için ticari baskıyla bağlantılı olabileceğini söylüyor.

Devlet arkeoloji teşkilatının bir çalışanı olan Manolis Psarros, geçen hafta Atina’da kimliği belirsiz bir adam ve olası bir suç ortağı tarafından dövüldü ve sokakta kanlar içinde baygın halde bırakıldı. 53 yaşındaki adam Yunanistan’ın başkentindeki bir devlet hastanesine kaldırıldı ve şu anda evinde iyileşmeye çalışıyor.

Kültür Bakanlığı’na bağlı arkeologlar, derneklerinin “mafya tarzı saldırı” olarak nitelendirdiği olayı protesto etmek için beş saatlik iş bırakma eylemi düzenledi.

(İlgili: Arkeolog Adayları, Kariyerleri Hakkında Kötümser)

Protestocu arkeologlar derneğinin başkanı Despina Koutsoumba, saldırıya uğrayan Psarros’un Mikonos’ta ihlal iddialarını içeren çok sayıda davayla ilgilendiğini ve geçmişte davalarda tanık olarak çağrıldığını söylüyor.

Koutsoumba, “Onun özel hayatında böyle bir şeyi haklı çıkaracak borçları veya buna benzer hiçbir sorunu yok. Bu profesyonel bir saldırıydı.” diyor.

“Arabasına binmeden önce arkadan çarpıldı. Bilincini kaybetti ve bundan sonra dövüldü. Kaburgaları kırılmış ve büyük morlukları var.”

Protestoya Atina’daki bakanlık çalışanları ve ulusal Arkeolojik Konservatörler Derneği katıldı. Dernek, tartışmalı teftişlere katılan kamu görevlileri için ek polis koruması talep ediyorlar ve adayı ziyaret etmeyi planladıkları ayın sonuna kadar Mikonos’tan gelen vakaları ele almayı reddedecek.

Yunanistan’da planlama izni, ülkenin eski mirasını korumakla görevli yerel arkeoloji servisi tarafından genellikle veto ediliyor.

Yunanistan’ın en bilinen tatil yerlerinden biri olan Mikonos, antik çağlarda yerleşim yeri olarak kullanıldı ve günümüzde bir arkeoloji müzesine ev sahipliği yapıyor. Yunanistan’ın en önemli arkeolojik alanlarından biri olarak kabul edilen eski bir ticari, dini ve siyasi merkez olan küçük ve ıssız Delos adasının yanında yer alıyor.

Koutsoumba, “Birçok adada yüksek düzeyde turizm gelişiminin neden olduğu sorunlar var, ancak Mikonos açık ara en kötüsü.” diyor.

Kültür Bakanlığı saldırıyı kınarken, Mikonos Belediye Başkanı Constantinos Koukas olayı “hepimizi şok eden canice ve küstah bir saldırı” olarak nitelendirdi.


AP News. 14 Mart 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login