Bu Papirüsleri Deşifre Edene Para Ödülü Var

Yapay zekayı geliştirebilen ve kod çözmeyi hızlandırabilen küresel araştırma ekipleri 250.000 $ ödül kazanabilir.

MS 79’da Vezüv Yanardağı, Julius Caesar’ın kayınpederinin sahibi olduğu Herculaneum’daki bir kütüphaneyi yerle bir etti. Şimdi ise eski GitHub CEO’su Nat Friedman ve bazı bilim insanları, kütüphane bölgesinden kurtarılan papirüsleri deşifre etmek için modern teknolojiyi başarıyla kullanan kişi veya ekibe 250.000 $ ödül veriyor.

Buna “Vesuvius Challenge” adı verildi ve deşifre eden ilk kazananlar 150.000 $ Büyük Ödül ve 100.000 $ İlerleme Ödülü alabilir. Vesuvius Challenge’a katılanlar, Paris’teki Institut de France’a ait iki Herculaneum papirüsün 8µm çözünürlükte çekilmiş 3B x-ray taramalarının yanı sıra siteden üç papirüs parçasının taramalarını ve resimlerini alacaklar.

(İlgili: Herculaneum: Pompeii ile Aynı Kaderi Paylaşan Komşu Şehir)

Küresel katılımcılar, 2023’ün geri kalanında, gerekli olan her türlü aracı (makine öğrenimi, bilgisayar görüşü vb.) kullanarak bu tarihi eserlerden metin çıkarmak için zaman sahibi olacaklar, ancak yalnızca papirüslerin üst yarısına karşılık gelen verilere erişebilecekler. Metodolojileri başarılı olursa, Vesuvius Challenge ekibi onlara eserlerin diğer yarısına erişim izni verecek.

Vesuvius Challenge ekibi, bunun gibi papirüsleri sanal olarak açmak için tekniklerin zaten var olduğuna dikkat çekiyor. Geçmiş araştırmacılar, bir papirüsü üç boyutlu olarak taramayı, papirüsteki her katmanı yazılım kullanarak tanımlamayı ve ardından papirüse yazılan mürekkebi algılamayı içeren bir dijital iş akışı kullandılar. Bununla birlikte, Herculaneum papirüsleri farklı, çünkü inanılmaz derecede uzunlar ve paketlerinin açılması gerekir ve papirüslere yazmak için kullanılan mürekkep taramalarda görünmez.

Vesuvius Challenge ekibinde yer alan Kentucky Üniversitesi’nden Brent Seales liderliğindeki bilim insanları, mürekkepli bölgelere karşılık gelen papirüs kağıdındaki küçük varyasyonlar hakkında veri çıkarmak için yapay zekayı kullandılar, ancak araştırmacılar tüm hikayeyi çözmeyi başaramadı. Seales ve ekibi 2015’te En-Gedi papirüs tomarını açıp okudular.

Seales, “Herculaneum mürekkebinin nasıl okunacağını gösterdik. Bu bize tüm koleksiyonun 50, 70, belki de yüzde 80’ini ortaya çıkarma fırsatı veriyor. Tekneyi yaptık. Şimdi herkesin binip bizimle yelken açmasını istiyoruz.” diyor.

Büyük ödüle ulaşmak için, kazanan takımın iki papirüsün içinden dört metin parçası okuması gerekiyor ve ekibin çalışması, papirologlar gibi teknik uzmanlardan oluşan bir grup tarafından değerlendirilecek.

Yarışmaya katılmakla ilgilenenler, Vesuvius Challenge web sitesinden papirüs parçası veri dosyalarını indirebilir ve tüm başvurular 31 Aralık 2023’ten önce teslim edilmeli.


Gizmodo. 16 Mart 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login