Ödüllü “Hakkari’nin Gizemli Taşları” Belgeseli İstanbul’da Gösterilecek

Yönetmenliğini Bahriye Kabadayı Dal’ın yaptığı “Hakkari’nin Gizemli Taşları” belgeseli, 18 Mayıs pazartesi günü saat 20:00’de, Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği’nde gösterilecek. Film, bu sene İsviçre’nin Nyon kentinde düzenlenen 9. Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali’nde “En İyi Küçük Bütçeli Arkeoloji Filmi” ödülü aldı.

Belgesel, 1998 yılında Hakkâri’de bir okul inşaatı sırasında tesadüfen ortaya çıkan 13 stelin öyküsünü anlatıyor. 

hakkari'nin gizemli taşları arkeoloji

Belgeselin ilk Türkiye gösterimi 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında Ankara’da gerçekleşirken, TRT Belgesel Günleri’nde olması planlanan İstanbul gösterimi festivaldeki sansüre karşı protesto olarak yapılmamıştı.

MÖ 3500 yılına tarihlendiği düşünülen stellerin boyu 80 cm ile 3,5 metre arasında değişiyor. Taşların üstündeki betimlerde savaş alanındaki savaşçılar ile onlara ait silah ve eşyalar, savaşçıların kahramanlıklarına ilişkin kesitler ve yabanıl hayvanlar görülüyor. Steller şu anda Van Müzesi’nde sergileniyor.

Belgeselde hangi uygarlığa ait olduğu bilinmeyen, ve üzerindeki betimlerin anlamı daha tam olarak çözülemeyen dikilitaşlar üzerinden özgün tarih incelemesi yapılıyor.

Yönetmenliğini Bahriye Kabadayı Dal’ın üstlendiği belgesel, sözkonusu 13 stelin, bu coğrafyadan hangi tarihte, ne sebeple geçmiş insanlardan kaldıkları sorusundan hareketle yola çıkıyor. Üzerlerindeki figürler bazı ipuçları sunsa da gizemlerini hâlâ koruyan bu taşlar aracılığıyla “geçmişe nasıl bakılır, ipuçları nasıl yorumlanır, yeni bulunan bir eser tarihte neyi değiştirir?” gibi soruların yanıtları aranıyor.

Dengbêjlerin anlatılarına konu olan Hakkâri Beyleri, Nasturi kültürünün kalıntıları, Cilo Dağı’nda milattan önceye tarihlenen kaya resimleri bu arayış sürecinde tanıklık edilen diğer izlerden bazıları. Belgesel Hakkari’nin bilinmeyen arkeolojik geçmişine ve doğal güzelliklerine değinmeyi ihmal etmiyor.

Filmle İlgili Bilgiler 

Görüntü yönetmeni: Koray Kesik
Yapım yönetmeni: Burak Dal
Yapımcı: Tarçın Film
Müzik: Ali Tekbaş, A. İmran Erin, Serhat Bostancı’dan oluşan Lawje grubuna ait. (Hakkâri kökenli grup, yerel motifleri modern bir anlayışla yorumluyor).
Dil: Türkçe ve Kürtçe / Altyazı: İngilizce ( Mysterious Stones Of Hakkari )
Süre: 40 dk

9. Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali Ödülü

Jürinin verdiği “En İyi Küçük Bütçeli Arkeoloji Filmi” ödülünün gerekçesi,  Türkçe tercümesiyle şöyle belirtilmiş:

Bu film, ortaya koyduğu dikkate değer bilimsel katkının yanında, herşeyi tektipleştiren günümüz ideolojileri ve merkeziyetçi iktidar karşısında kültürel çeşitliliğe saygı duymanın yadsınamaz önemine tanıklık ediyor.
Hakkâri’deki menhirlerin (stellerin) günışığına çıkması Yakın ve Orta Doğu’nun göçebe toplumlarının tarihini yeniden yapılandırmak isteyenlere oldukça değerli bir bilimsel katkı sunuyor.
Coğrafi ve politik nedenlerle ulaşılması çok güç bu bölgede, bu belgesel film milattan 2 bin yıl öncesine ait göz kamaştıran bir kültürü gözler önüne seriyor.
Jüri üyelerinin, belgeselde tercih edilen anlatım dilinden, özellikle sit alanını keşfeden köylü Necdet (Yılmaz) Bey’le yapılan söyleşiden etkilendiğinin altını çizmek isteriz.
Tüm bu nedenlerle “L’Association des Amis du Musée de Nyon” un en iyi küçük bütçeli arkeoloji filmi ödülünün Bahriye Kabadayı Dal’ın “Hakkari’nin Gizemli Taşları” filmine verilmesi uygun görülmüştür.

Filmin Facebook Sayfası, yazikovani.com, haberler.com

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login