ANAMED’te Engellilerin Arkeolojik Alanlara Erişimi Üzerine Belgesel Gösterimi

Engellilerin arkeolojik alanlara erişimi hakkında çekilen “800 Kilometre Engelli” belgeseli 12 Kasım Perşembe günü İstanbul’daki Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde gösterilecek. 18:00 ‘de gerçekleşecek gösterim sonrasında belgeselin yönetmeni Murat Erün ile bir söyleşi de yapılacak.

Belgeselin basın açıklamasına göre “800 Kilometre Engelli belgeseli  kendi deyimi ile “yılların sakatı” olan gazeteci Hüseyin Eroğlu’nun yapmayı hayal ettiği seyahati, ressam arkadaşı Aydın Erkuş’un sepetli motosikleti ile birlikte gerçekleştirdiği, İstanbul’dan Muğla Yatağan’daki antik kent Stratonikeia’ya yapılan 13 günlük bir yolculuğu anlatıyor.”

“İki arkadaş yolculukları boyunca bir yandan merak ettikleri yerleri görmeye çalışırken diğer yandan engellilerin yaşamlarına, sorunlarına toplum olarak ne derece kafa yorduğumuzu, tutum ve davranışlarımızın onları nasıl etkilediğini düşünmemizi sağlamaya çalışıyorlar. Ve en önemlisi çoğu engelli gibi bir yerden bir yere “götürülen” değil “giden” olma fırsatını yakalıyorlar.”

“800 Kilometre Engelli belgeseli 2012 TRT  Belgesel Yarışması’nda Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. 31.İstanbul Film Festivali, Documentarist 2012 ve 1001 Belgesel Film Festivallerine davet edildi. 1. Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde gösterildi. Sinema Yazarları Derneği’nin 2012 yılın belgeselleri seçkisinde yer aldı.”

Belgeselin yönetmeni Murat Erün 1989’dan beri haberci, televizyoncu, akademisyen ve biyografiden denizciliğe, sivil toplumdan sinemaya farklı konularda filmleri olan bir belgeselci.

Belgesel film, 12 Kasım Perşembe günü İstanbul’da İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde izlenebilir.

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login