New York’ta Bir Parkın Altında Yer Altı Mezarlığı Bulundu

New York şehrinde Washington Square Park’ın altındaki su borularının elden geçirilmesi sırasında, içinde 200 yıllık iskelet kalıntıları ve tabutlar bulunan bir yeraltı mezarlığı ortaya çıkarıldı. Çalışmalar sırasında biri tahrip edilmiş diğeri ise tahrip edilmemiş iki yeraltı mezar odası bulundu. Tahrip edilmiş odadaki iskelet kalıntısı yığınının en az 12 farklı bireye ait olduğu düşünülüyor.

New York Şehri Dizayn ve İnşaat Departmanı yetkilileri, çalışmalar sırasında bir yapının tepesiyle karşılaştıklarını ve incelemeler sonucu bunun 2,5 metre derinliğinde, 4.5 metre genişliğinde ve 6 metre uzunluğunda bir yeraltı mezarlığı olduğunu fark ettiklerini söyledi.

Keşfedilen iki yeraltı mezar odası 18. yüzyılda bir kilise mezarlığının parçasıydı. Tahrip edilmiş odada 12 bireye ait iskeletler bulunurken, tahrip edilmemiş mezar odasında üstüste dizilmiş tabutlar ortaya çıktı. Tek odadaki tahribatın uzun bir zaman önce gerçekleştiği ve şu andaki inşaat çalışmalarıyla bir ilgisi olmadığı da belirtildi.

Su borusu çalışmalarının başlangıcından beri inşaat sahasında özel arkeoloji firmalarından arkeologlar da bulunuyor ve projeyi gözlemliyor. Alanda görev alan arkeolog Alyssa Loorya, 18. yüzyılda bu bölgede çiftlikler bulunurken, 19. yüzyıla gelindiğinde bölgenin şehirleşmeye başladığını söyledi.

1797- 1825 yıllarında ise parkın bulunduğu bölge, özellikle sarıhumma salgını kurbanları için bir toplu mezar alanı olarak kullanıldı. Sonraki yıl belediye bu alanı satın aldı ve askeri tören alanına çevirdi. Daha sonra da bölge bir parka dönüştürüldü. Tarih uzmanları parkın olduğu bölgenin altında yaklaşık 20,000 kişinin gömülü olduğunu düşünüyor.

New York Dizayn ve İnşaat Departmanı, projenin “önemli keşifleri koruyacak biçimde yeniden düzenleneceğini” belirtti. Arkeologlar ve antropologların da sahaya gelerek kalıntıların kesin yaşını belirlemesi istenecek.

Newsday
Görseller: New York City Department of Design and Construction

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login