ABD’de Anadolu’dan Kaçırılan Farklı Heykelcikler de Satışta

New York’ta, Türkiye’den kaçırılan 5000 yıllık heykelin satılmasının ardından, Anadolu’ya ait başka eserlerin de satışa çıktığı ortaya çıktı.

ABD’nin New York kentinde Anadolu’ya ait tarihi eserlerin bir sanat fuarında satışa konulduğu ortaya çıktı. Bu eserlerin en az ikisinin Stargazer (Yıldız Avcısı) olarak adlandırılan figürler olduğu aktarıldı. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nun galeriyle temasa geçmesinin ardından tarihi eserler, vitrinden kaldırıldı.

Anadolu’dan yasa dışı yollarla kaçırılan “Guennol Stargazer” (Guennol Yıldız Avcısı) adlı Kalkolitik Çağ’a ait bir kadın heykelinin, Christie’s Müzayede Evi’nin New York’taki merkezinde açık artırmada 14,5 milyon dolara satılmasının ardından New York’taki TEFAF Sanat Fuarı’nda aralarında 2 Yıldız Avcısı heykelinin de olduğu Anadolu’ya ait eski eserlerin bir sanat galerisinin standında satışa sunulduğu ortaya çıktı.

5000 yıllık heykelcik

Cenevre ve New York’ta satış ofisleri bulunan Phoenix Antik Sanat Galerisi’nde satışa sunulan eserlerden biri, Christie’s Müzayede Evi’nde rekor fiyata satılan “Yıldız Avcısı”ndan daha büyük ebatlarda, MÖ 3000 ve 2500 döneminde Bakır Çağı’na ait “Mermer Yıldız Avcısı”. Yaklaşık 5.000 yıllık heykel, 24,1 santimetre boyunda ve 8,1 santimetre genişliğinde. Heykelin 1966’dan bu yana İsviçre’nin güneyindeki Ticino’da M. Croci koleksiyonundayken, 2017’de ABD’de özel bir koleksiyona geçtiği öğrenildi.

Anadolu’dan çıkarılan ve galeride satışa sunulan bir başka eser de “Anıtsal İki Başlı İdol” adlı mermer heykel. MÖ 3000 Erken Bronz Çağı’na ait heykel, 33 santimetre uzunluğunda ve 22,5 santimetre genişliğinde. Bu eser de 1966’da M. Croci özel koleksiyonuna girmiş.

Yıldız Avcısı’na 1 milyon dolar

Galerinin, özel camekan içinde sergilediği Anadolu’ya ait “Elektrum Yıldız Avcısı” (Electrum Stargazer) adlı altın ve gümüş karışımı 4,4 santimetrelik erkek heykelini 1 milyon dolara sattığı öğrenildi. MÖ 3000 dönemine ait eseri fuarın ilk gününde satan galeri yetkilisi, eserin kime satıldığına ilişkin sorularını cevapsız bıraktı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın “200 yıldır devam eden büyük bir soygunun parçası” olarak nitelediği Guennol Yıldız Avcısı’nın benzerleri başta olmak üzere Anadolu topraklarından çıkarılma birçok tarihi eseri fuarda sergileyen ve hatta birini satan galeri, Türkiye’nin başlattığı girişimin ardından eserleri standından kaldırıp yerine dünyanın farklı bölgelerinden çıkarılmış başka antik eserler koydu.

Başkonsolosluk devrede

Anadolu menşeili eserlerin Phoenix Antik Sanat Galerisi’nde sergilendiğinin ortaya çıkarılmasının ardından Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu yetkilileri, avukatlar eşliğinde galeriyle temasa geçti. Konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığına da bildiren Başkonsolosluk yetkilileri yaptıkları açıklamada, sürecin henüz yeni başladığını olayın takipçisi olduklarını belirtti. Galeri yetkilileri, eserlerin kendilerine yasal yollarla ulaştığını belirtirken Yıldız Avcıları ve “Anıtsal Çift Başlı İdol”ün, New York Başkonsolosluğunun girişimlerinin ardından vitrinden kaldırıldığı görüldü.

Türkiye’den Kaçırılan 5000 Yıllık Heykel ABD’de 14 Milyon Dolara Satıldı

2016’da Türkiye ve Mısır’dan ABD’ye Sayısız Tarihi Eser Kaçırıldı


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login