Konya’da Bulunan Hitit Steli Sahte Çıktı

2016’da Konya’daki bir inşaatta bulunduktan üç ay sonra esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan ve bir sene sonra bulunan 2700 yıllık stel sahte çıktı.

Konya’nın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz günlerde bulunan ve 2700 yıllık olduğu söylenen stelin sahte olduğu ortaya çıktı.

Konya’nın Ereğli İlçesi’nde geçen yıl bir inşaatın hafriyat çalışması sırasında bulunan 2700 yıllık stelin satıldığı iddia edilmişti. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda kayıp olan stel, o dönem hafriyat çalışması yapan firmanın işyerinin bahçesinde toprağa gömülü olarak bulundu. İlçeye 12 kilometre uzaklıktaki İvriz Kaya Anıtı’na benzeyen stel, müze müdürlüğüne teslim edildi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alınırken stel üzerinde inceleme başlatıldı.

Kaymakamlık “sahte” dedi

Stel hakkında Ereğli İlçe Kaymakamlığı yazılı bir açıklama yaptı. Ereğli’de geçen yıl konuşulmaya başlanan olayla ilgili bilgilerin yer aldığı açıklamada, bir vatandaşın 23 Mayıs 2016 tarihinde vermiş olduğu dilekçede Cinler Mahallesi Anafartalar Caddesi No 103’de bulunan arsa üzerindeki inşaatta kaçak kazı yapıldığı, tarihi eser bulunduğu ve halen kazının devam ettiği bilgisi ile cep telefonuna kayıtlı bir adet stel fotoğrafı olduğu belirtilerek,

“İlgili dilekçe üzerine Müze Müdürlüğü olarak Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmış ve yine emniyet görevlileri ile birlikte olay yerine gidilerek kaçak kazı yapıldığı görülmüş, konu ile ilgili tutanak hazırlanmıştır. 24 Mayıs 2016 tarihinde Ereğli Kaymakamlığının telefon talimatı ile söz konusu adreste Konya Müze Müdürlüğü uzmanlarınca savcılık izni ile kaçak kazı alanında inceleme yapılarak tutanak tutulmuş ve 26 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen raporda kaçak kazı yapıldığı ve 2863 sayılı yasaya muhalefet nedeni ile işlem yapılması gerektiği ve fotoğraftaki kabartmanın gerçek niteliği konusunda bir kanaate varılamadığı belirtilmiştir.” denildi.

Kayıp stel 1 yıl sonra tekrar bulundu

Hafriyat firması yetkilisinin steli kendisinin gömdüğünü beyan ettiği öğrenilirken, açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Ziya Gökalp Mahallesi Adana-Konya Caddesi üzerinde bulunan hafriyat şirketinin bahçesinde tarihi eseri kendisinin gömdüğünü beyan etmesi üzerine Ereğli Müze Müdürlüğü denetiminde ayak kısmı bulunmayan tarihi eser Ereğli Müze Müdürlüğüne 3 Mayıs 2017 tarihinde getirilmiştir. Söz konusu stel ihbar sahibinin işaret ettiği yerde kepçe yardımıyla toprak kazılmış ve stele ulaştıktan sonra kürek yardımıyla açığa çıkartılmış ve yine emniyetli bir şekilde ipek halatlarla bağlanarak müzeye nakledilmiştir. Yapılan kazı sırasında taşın yumuşak dokusu nedeni ile ve önceden taşınırken örselenmesinden dolayı yüzeyinde küçük kırıklar ve kopmalar meydana gelmiştir. Söz konusu stelin ayak kısmının önceden kırıldığı tespit edilmiştir. Yapılan bütün aramalara rağmen gömüldüğü yerde bulunamamıştır. Müze bahçesinde emniyetli bir şekilde tek parça halinde taşınan stel, üzerindeki çamurundan arındırılması amacıyla su ve yumuşak uçlu plastik fırça yardımıyla toprağından ve çamurundan arındırılmıştır. Konu ile ilgili olarak Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığının rapor talebi üzerine Konya Müze Müdürlüğüne uzman personel istenmiştir.”

Uzun zamandır gündem olan stel sahte çıktı

“5 Mayıs 2017 tarihinde Konya müzesinden gelen 4 uzman ile birlikte oluşturulan 5 kişilik komisyon marifetiyle stelin değerlendirmesi yapılmıştır. Ele geçirilen kabartma taşın bir yıl önce gündeme gelen ve sosyal medyada yer alan kaya kabartması olduğu tespit edilmiştir. Kabartma stel volkanik pembe andezit taşından yapılmıştır. Kritik yöntemi ile değerlendirilerek bölge müzelerindeki eserler ile İvriz Kaya anıtlarıyla karşılaştırılan stelin dönem özelliği yansıtması İvriz Kaya anıtları ilham alınarak yapılmış sahte-taklit bir örnek olduğu kanaatine varılarak rapor düzenlenmiştir.”

Eski görünmesi için kimyasal madde kullanılmış

“Ayrıca stelin üzerine eski süsü vermek amacıyla kimyasal bir madde sürüldüğü ve sarımtırak bir görüntü elde edildiği tespit edilmiştir”

Gözaltına alınan iki kişi serbest bırakıldı

Konu ile ilgili gözaltına alınan iki kişi de serbest bırakılırken, çıkarılan kaya parçası Ereğli Müze Müdürlüğü bahçesinde bulunuyor.

Konya’da Esrarengiz Bir Şekilde Ortadan Kaybolan 2700 Yıllık Stel Bulundu

Üç Ay Önce Konya’da Bulunan Hitit Steli Ortadan Kayboldu

Konya’da Ortadan Kaybolan Hitit Steli İçin Soru Önergesi Verildi

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login