Üç Ay Önce Konya’da Bulunan Hitit Steli Ortadan Kayboldu!

Yaklaşık üç ay önce Konya’daki bir inşaat kazısında bulunan 2700 yıllık Geç Hitit Dönemi stel, çalınarak satılmış olabilir.

Konya’nın Ereğli ilçesinde Anafartalar Caddesi üzerinde GSM Özel Hastanesi’nin karşısındaki inşaatın temel kazısı çalışmaları sırasında geç Hitit dönemi steli bulundu. Geçtiğimiz mart ayında inşaatın temel kazısında çıktığı söylenen yaklaşık 2700 yıllık stelin Adana’da 6 milyon liraya satıldığı iddia ediliyor.

Üç Ay Önce Konya'da Bulunan Hitit Steli Ortadan Kayboldu!

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre, Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili gizlilik kararı aldı. Hafriyat sırasında çalışan işçiler tarafından da görülen paha biçilmez eser bir anda ortadan kayboldu.

Ereğli’nin 15 kilometre güneydoğusunda yer alan meşhur İvriz kabartması ile benzer özellikler taşıyan stelin akıbeti bilinmiyor. Ereğli’de pek çok kişinin elinde stelin fotoğrafları var fakat kimse stelin nerde olduğunu bilmiyor.

Soruşturmaya Gizlilik Kararı

İnşaat hafriyatında bulunan eserin satışı ile ilgili anlaşmazlıktan kaynaklı suç duyurusu yapıldığı ileri sürülüyor. Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı. Fakat soruşturma dosyasına gizlilik kararı konuldu. Ereğli’de pek çok kişinin adının karıştığı eser kaçakçılığında henüz bir gözaltı ya da tutuklama yapılmadı. Ereğli Müze Müdürlüğü ise stel hakkında soruşturmanın devam ettiğini ve bilgi veremeyeceklerini söylüyor.

konya'da satıldığı iddia edilen 2700 yıllık stel

Bulunduktan bir süre sonra kaybolduğu ve satıldığı iddia edilen stelin son fotoğrafı.

İvriz Kaya Anıtı’na Benziyor

2 metreden büyük olan stel, yine Konya’da yer alan İvriz Kaya Anıtı’na oldukça benziyor.

Ereğli ilçesi, İvriz Köyü’nde bulunan İvriz Kaya Anıtı, MÖ. 1180 – 700 yılları arasında yapılan Geç Hitit Dönemi eseri. Tuvana ülkesi krallarından Varpalawas tarafından yaptırılan eser, Geç Hitit sanatının en önemli yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. 4.20 metre boyundadır.

Arami, Asur ve Frig etkilerinin görüldüğü Tuvana Krallığı’ndan günümüze gelebilmiş nadir eserlerden biri. İvriz Kaya Anıtı’nın başarılı bir kopyası da İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergilenmekte. Anıtta, Fırtına Tanrısı Tarhundas ile bölgenin kralı Varpalavas tasvir edilmiş. Krala göre daha büyük ölçülerde olan Tarhundas, ellerinde başaklar ve üzüm salkımı tutmakta. Bu Tarhundas’ın aynı zamanda bolluk ve bereket tanrısı olduğu da göstermekte. Tanrının karşısındaki kral ise daha küçük boyutlarda ve dua eder durumda tasvir edilmiş.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login