Anadolu’dan ABD’ye Kaçırılan 12 Eser İade Edildi

Anadolu’dan kaçırılarak ABD’ye götürülen 12 kültürel varlığımız, Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu yetkililerine teslim edildi.

Uzun süredir devam eden davalar sonucu Türkiye’ye verilmesi kararlaştırılan tarihi eserler, Manhattan Bölge Savcılığı ofisinde New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yer aldığı törenle iade edildi.

(İlgili: Fatih Sultan Mehmet Betimli Madalyon Türkiye’ye Geliyor)

İade alınan ve yakında Türkiye’ye getirilmesi planlanan eserler şunlar:

İki adet tunç boğa arabası, Roma dönemi askeri diploma, Neolitik Hacılar Ana Tanrıça figürü, Urartu dönemi terrakota vazo, Roma dönemi bronz büst taçlı erkek başı, Killia tipi mermer idol, Hydai Antik Kenti kökenli oinokhoe, Çatalhöyük kökenli taş heykelcik, Roma dönemi tetrarkh heykel başı, Perge Tiyatrosu’ndan heykel başı, Bubon bronz kol ve Septimius Severus heykeli.

Başkonsolos Özgür, törende yaptığı konuşmada New York Bölge Savcısı Alvin Bragg ve İç Güvenlik Soruşturma Bürosu ajanlarına teşekkür etti.

Özgür, “Kültürel ve tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele alanında son yıllarda yakaladığımız işbirliğini takdirle karşılıyorum. Manhattan Bölge Savcılığı, İç Güvenlik Soruşturmaları ekibi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında kurulan istikrarlı ve sorunsuz iletişimle verimli sonuçlar elde ediyoruz.” dedi.

New York Bölge Savcısı yardımcıları Matthew Bogdanos ve Lisa DelPizzo da konuşmalarında, söz konusu tarihi eserlerin tespit edilip ait olduğu topraklara iade edilmesinden mutlu olduklarını, bu konuda Türkiye ile yakın çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Burdur, Konya, Şanlıurfa, Çanakkale, Manisa ve Antalya gibi Türkiye’nin farklı bölgelerine ait 12 tarihi eserin bugün THY Kargo ile Türkiye’ye gönderilmesi planlanıyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login