ABD’ye Kaçırılan ‘Yeşil Lahit’ Mısır’a İade Edildi

Yıllar önce Mısır’dan kaçırılarak ABD’ye götürülen ve Houston Doğa Bilimleri Müzesi’nde sergilenen yeşil lahit, Mısır’a iade edildi.

Eski Eserler Yüksek Konseyi’nin üst düzey yetkilisi Mostafa Waziri, Kahire’deki dışişleri bakanlığında düzenlenen bir devir teslim töreninde eski ahşap lahite büyüteçle bakıyor.

Mısırlı yetkililer, Houston Doğa Bilimleri Müzesi’nde sergilenen eski bir ahşap lahitin, ABD yetkililerinin yıllar önce yağmalandığını belirlemesinin ardından Mısır’a iade edildiğini açıkladı.

Lahdin iadesi kararı, Mısır hükümetinin çalınan antik eserlerin kaçakçılığını durdurma çabalarının bir parçası olarak gerçekleşti. 2021 yılında Kahire’deki yetkililer, dünyanın dört bir yanından Mısır’dan kaçırılan 5.300 çalıntı eseri geri almayı başardı.

(İlgili: Mısır’ın En Büyük Keşiflerinden Biri: Firavun Menkaure)

Eski Eserler Yüksek Konseyi’nin üst düzey yetkilisi Mostafa Waziri, lahitin eski Mısır’ın Geç Hanedan Dönemi’ne, MÖ 664’ten Büyük İskender’in MÖ 332’deki seferine kadar son Firavun hükümdarlarını kapsayan bir döneme ait olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 3 metre boyunda ve parlak bir şekilde boyanmış üst yüzeyi olan lahit, üzerindeki yazıtların bir kısmı silinmiş olsa da, Ankhenmaat adlı eski bir rahibe ait olabilir.

Yeşil lahit olarak da bilinen, Mısır’dan ABD’ye kaçırılan ahşap lahit.

Söz konusu lahit, ABD’nin Mısır büyükelçisi Daniel Rubinstein tarafından Pazartesi günü Kahire’de düzenlenen bir törenle sembolik olarak teslim edildi.

Devir teslim, Manhattan Bölge Savcılığı’nın lahitin Kahire’nin kuzeyindeki Abu Sir Nekropolis’inden yağmalandığını belirlemesinden üç aydan fazla bir süre sonra gerçekleşti.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin L. Bragg’a göre, lahit, 2008 yılında Almanya üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçırılmıştı.

Kahire’deki dışişleri bakanlığında düzenlenen devir teslim töreninde eski ahşap lahit sergileniyor.

Bragg, “Bu çarpıcı tabut, bölgeden sayısız antika eseri yağmalayan organize bir ağ tarafından kaçırıldı. Bu nesnenin haklı olarak ait olduğu Mısır’a iade edilmesinden memnunuz.” diyor.

Bragg, aynı ağın New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen yaldızlı bir tabutu Mısır’dan kaçırdığını söyledi. Met, tabutu 2017’de Paris’teki bir sanat eseri satıcısından yaklaşık 4 milyon dolara satın aldı. 2019 yılında ise Mısır’a iade edildi.


The Associated Press. 2 Ocak 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login