Kuşadası’nda 2.350 Yıllık Tümülüs Ortaya Çıkıyor

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yer alan ve 2.350 yıl önce üst düzey bir yönetici için yapıldığı düşünülen tümülüs ortaya çıkıyor.

Kuşadası’nın Bayraklıdede Mahallesi’ndeki Kuştur mevkisinde yer alan Pygela Antik Kenti’nde, 2022 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aydın Erön ve ekibi tarafından yüzey araştırması gerçekleştirildi.

1974 ila 1978 yılları arasında tümülüsün bir kısmında kazı çalışmaları yapılmış ancak tamamı gün yüzüne çıkarılmamıştı.

Doç. Dr. Aydın Erön, 1950’li yıllardan bu yana varlığı bilinen fakat zamanla üstü kapanan tümülüsün yerini saptadıklarını ve ortaya çıkarma çalışmalarının başladığını söylüyor.

(İlgili: Kıbrıs’taki Devasa Tümülüs Altında Kale Keşfedildi)

Kuştur Tümülüsünün Helenistik dönemde yapıldığı tahmin edilen anıt mezarlardan biri olduğunu belirten Doç. Dr. Aydın Erön, “Söz konusu bölgedeki tümülüs uzun süredir çalışılmayan bir yapıydı. Bu nedenle bu yapıyı yeniden temizleyip tanıtabilmek bizim için önemli. Çünkü biz MÖ 350 ila 300’lü yıllardan kalan bu tür mezarlarla çok sık karşılaşmıyoruz.” diyor.

“Duvar işçiliğinin çok kaliteli olduğunu zaten bize kanıtlıyor. 2022 yılındaki çalışmalarda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Adnan Menderes Üniversitesi bizlere destek verdi. Bu vesile ile bu anıt mezarın etrafını temizleme imkanı bulduk. Bunun bölge turizmi açısından çok değerli bir anıt mezar olduğunu düşünüyoruz. O dönemle ilgili bu tarz anıt mezar pek yok. Kuşadası’nda böyle bir anıt mezarın ortaya çıkarılması ve bunun sergilenmesi durumunda bölge daha fazla ziyaretçi tarafından takip edilebilir noktaya gelecek.”

Söz konusu tümülüs, 23 metre çapında dairesel bir alan içerisinde neredeyse ilk günkü halini koruyor. Araştırmacılar, Batı Anadolu coğrafyasında bu kadar sağlam nitelikte anıt mezarın çok zor bulunduğunu söylüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tuncer ise, bölgede bilimsel kazı başlatılması için girişimlerde bulunduklarını söylüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login