Kuşadası’nda 1. Derece Sit Alanı Mezarlıktan Yol Geçecek

Kuşadası Belediye Meclisi sit alanında bulunan Tarihi Adalızade Mezarlığı’ndan yol geçirme kararı aldı. 1. derece sit alanı olarak ilan edilen mezarlıktan yol geçme kararına tepkiler büyürken, kararın geri alınması için imza kampanyası başlatıldı.

Kuşadası’nda büyük tartışma oluşturan karar, 7 Nisan’daki Kuşadası Belediye Meclis Toplantısı’nda alındı. Talep, Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile onaylandı.
Kararın onaylanmasının ardından Adalızade Mezarlığı’nın bir bölümünün yol olarak kullanılacağı ve mezarların başka yere nakledileceğini öğrenen Kuşadası sakinleri gelişmelere büyük tepki gösterdi ve imza kampanyası başlattı. Binlerce Kuşadalının yakınlarının, tanıdıklarının ve aile bireylerinin mezarlarının başka yere nakledilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, Kuşadalılara sorulmadan alınan bu kararın bir çok vatandaşı derinden yaraladığını belirtildi.

Mezarlık 1. Dereceden Sit Alanı

Mezarlığın 1. derece sit alanında bulunması ve koruma altında olmasının dikkate alınmadığı ileri sürüldü. Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, Kuşadası Adalızade Mezarlığı’nın Kuşadası’nın en önemli kültür miraslarından biri olduğunu belirterek, mezarlığın bulunduğu 639 ada, 4 ve 5 nolu parsellerin taşıdığı kültürel, tarihi, doğal ve arkeolojik değerler nedeniyle 6.11 1991 tarihinde Aydın Müze Müdürlüğü’nün 2238 nolu kararıyla 1. derece sit alanı ilan edildiğini ve koruma altında bulunduğunu söyledi.

Koruma altında olan mezarlığın içerisinden yol geçirilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Ökçesiz, burada Kuşadası’nın manevi büyüğü ’Şeyh Adalızade Mustafa Bin Hamza’ hazretlerinin türbesi olan bu mezarlığın 1. derecede sit alanı olduğunu ve içerisinde 574 adet Osmanlı Mezar taşı bulunduğunu söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login