Mersin’in Tarsus İlçesinde Antik Yol Bulundu

Mersin’in Tarsus ilçesinde 3. derece sit alanında yapılan çalışmada antik yol bulundu. Sondaj kazısında tespit edilen yolun antik dönem Tarsus kentinin ana arterlerinden birisi olduğu belirlendi.

Mersin’in Tarsus İlçesinde Antik Yol Bulundu

Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş, yaptığı yazılı açıklamada, Caminur Mahallesi’nde 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan alanda gerçekleştirilen sondaj kazısında bazalt taştan, poligonal teknikte inşa edilmiş antik yol ortaya çıkarıldığını belirterek, kazı çalışmalarında Roma dönemi ve İslami dönemlerini de kapsayan kültür katmanlarının varlığının belirlendiğini kaydetti.

Yolun batı cephesinde yolla bağlantılı sıra dükkanlar ile ayrıca pişmiş toprak künk boru sisteminin de tespit edildiğini aktaran Çavuş, açıklamasında şunları söyledi:

“Deniz kapısı olarak bilinen tarihi Kleopatra Kapısı’nın 215 metre kuzeydoğusunda ve kapı ile aynı aksta ortaya çıkan kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzantı veren bazalt taştan yapılan yolun, antik dönem Tarsus kentinin hemen güneyinde yer alan Regma (Aynaz) Gölü ve Kydnos (Berdan) Nehri vasıtasıyla Akdeniz deniz ticaretine ve Mersin güzergahına ulaşımı sağlayan şehrin merkezindeki ana arterlerden birisi olduğu anlaşılıyor.”

Çavuş, sondaj kazısında çıkarılan antik yolun, Tarsus Müze Müdürlüğü başkanlığında Selçuk Üniversitesi’nden Prof Dr. Levent Zoroğlu’nun bilimsel danışmanlığında 1993-2003 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Tarsus’un tam ortasında bulunan Antik Cadde ile aynı özellikleri taşıdığını da belirtti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login