Antalya’da Market Girişi İçin Antik Kent Sınırları İçerisine Yol İzni

Yerel gazeteye konu olan habere göre, Migros isimli market zinciri Antalya şubesi için bölgede bulunan antik kent üzerine yol yapacak.

Yolun yapılması planlanan alandan temsili fotoğraf F: Antalya Sokakları

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na 15-12-2016 tarihli yazısıyla başvurarak 5M Migros’a Doğu yönünden gelecekler için Dumlupınar Bulvarı üzerinden giriş için yol yapımı istediği ve komisyonun da 30 Mart 2017 tarihli yazısı ile onay verdiği ortaya çıktı.

Koruma Kurullarının onayı bekleniyor

Bahsedilen yol yapım izninin istendiği alan Olbia-Attaleia antik kentleri sınırlarının içinde bulunuyor. Yol yapılacak alanın 1. derece doğal sit alanı olduğu komisyon raporlarında da geçiyor. Doğal ve tarihi sit alanı olmakla beraber yolun geçmesi planlanan alanın su kaynaklarına da sahip olduğu biliniyor.

Aslında antik kent ve Migros problematiği bundan çok öncesine dayanıyor. Market bu alana ilk yapıldığında açılan dava sonucunda alanın yasadışı bir şekilde antik kent üzerine yapıldığına karar verilmiş ancak yıkım kararı “milli servet” olduğu gerekçesiyle durdurulmuş ve alan market olarak işlevine devam etmişti.

Koruma Kurullarına gönderilen dilekçe F: Antalya Sokakları

Büyükşehir belediyesinin bu yapım isteği, yine kendilerinin atadığı Koruma Bölge Komisyonun onay kararının ardından Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gönderilecek.

Olibia-Attaleia Antik kentleri

Antalya’nın içinde bulunduğu bölge Antik Yunan’da  Pamfilya (Pamphylia) diye anılmaktaydı. MÖ 159-138 yılları arasında Bergama kralı II. Attalos donanmasına ait bir deniz üssü kurma amacıyla kendi adını taşıyacak olan Attaleia’yı ve bugünkü adıyla Antalya şehrini kurdu. Antalya’nın 5 kilometre batısında bugünkü Gurma Köyü topraklarında bulunan antik Olbia şehri, madeni parasına göre tarihi 5. yüzyıla kadar uzanan antik bir merkezdi. Attaleia’nın kurulmasıyla, Olbia önemini kaybetti,

Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle (MÖ 133) bir süre bağımsız kalan kent, daha sonra korsanların eline geçti. MÖ 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katıldı. Romalılar döneminde Antonius şehri sevgilisi Kleopatra’ya armağan etti.  Eski çağlarda Attaleia olarak bilinen bu şehrin adı doğulu ve Türk kaynaklarında Adalya, Adalia ve bazen de Satalia olarak anılmış, günümüzde ise Antalya olarak söylenir oldu.

Ankara’daki Antik Tiyatro Her Geçen Gün Zarar Görüyor

Konya’da Esrarengiz Bir Şekilde Ortadan Kaybolan 2700 Yıllık Stel Bulundu


Antalyasokaklari.com.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login