Antalya’daki Idyros Antik Kenti Arazisi Otopark Yapıldı

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde bulunan Idyros Antik Kenti’nin bulunduğu 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nın tel örgüleri yıkılarak otopark yapıldı.

Antalya’daki Idyros Antik Kenti Arazisi Otopark Yapıldı

Antalya Müze Müdürlüğü tarafından 1976 yılında yapılan kazılarla ortaya çıkarılan Idyros Antik Kenti, kaderine terk edildi. 4. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen antik kentte, Akdeniz Bölgesi’nin en eskilerinden biri olan bir Bizans kilisesi bulunmuştu. Kemer’deki antik kentin bulunduğu 1. Derece Arkeolojik Sit alanının çevresi, Güney Antalya Turizm Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) tarafından 2003 yılında tel örgüyle korumaya alınmıştı.

DHA’nın haberine göre, aradan geçen 12 yıl boyunca kazı çalışması yapılmayan antik kentte bu yıl Selçuk Üniversitesi’nden 25 gönüllü arkeoloji öğrencisi ve Kemer Belediyesi ekipleri çevre temizliği yaptı. Ancak antik kentin tel örgülerinden bir kısmının söküldüğü ve otopark olarak kullanıldığı, Ayışığı Koyu’nda denize girmek için gelenlerin de araçlarını antik kentin duvarlarının yakınına park ettiği ortaya çıktı.

Birkaç gün önce durumdan haberdar olan Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği ekipleri antik kentin bulunduğu alana gelerek, park etmiş araç sahiplerini uyardı. Araçların alandan çıkarılmasının ardından Antalya Müze Müdürlüğü ekipleri arazide inceleme yaptı. İki aracın girebileceği büyüklükte tel örgülerin söküldüğü tespit edilirken, sökülen tel örgüler Kemer Belediyesi ekipleri tarafından onarılarak arazi tekrar kapatıldı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login