Muğla’da Antik Tiyatro Otopark Olarak Kullanılıyor

Muğla’da yer alan ve en az 2000 yıllık olan Kyon Antik Kenti tiyatrosu otopark olarak kullanılıyor. Modern evlerin arasında kalan tarihi tiyatro, arabalara uygun olması için parke taşlarıyla taşları ile kaplanmış vaziyette.

Muğla'da Antik Tiyatro Otopark Olarak Kullanılıyor

Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi yakınlarındaki Çamlıbel beldesinde yer alan Kyon Antik Kenti’nin tiyatrosu günümüzde otopark olarak işlev görüyor. Dünyanın hiçbir yerinde görülemeyecek bu görüntü, antik eserlerin son zamanlarda gördüğü değeri özetler nitelikte.

Muğla'da Antik Tiyatro Otopark Olarak Kullanılıyor

Arkeolojik kazı yapılmadığı için hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız antik kentin ismi, ünlü antik coğrafya yazarı Strabon’un satırlarında geçmesine karşın yerleşim hakkında başka bir bilgiye rastlanmıyor.

Kyon Antik Kenti’nin önemi ise Roma döneminde  kendi adına sikke bastırmış olmasından anlaşılıyor. Şehrin Bizans döneminde de varlığını sürdürdüğü ve bu dönemde Paliapolis  ismiyle anıldığı biliniyor.

Muğla'da Antik Tiyatro Otopark Olarak Kullanılıyor

Kyon, Muğla’nın Yatağan ilçesi Kavaklıdere bucağına bağlı Bellibal- Çamyayla köyündedir.Kyon , Hellen dilinde “Köpek Mezarı” anlamına geliyor. Strabon ve Byzantionlu Stephanos’un yalnızca ismini vermekle yetindiği bu kent ile ilgili bilgi pek yoktur. Yörede arkeolojik araştırma yapılmamıştır. Roma döneminde sikke basan kentten günümüze yalnızca Roma dönemine ait tiyatronun Cavea’sı gelebilmiştir. Onun yanı sıra Bellibal köyü’nün içerisinde Roma çağına ait bazı mimari parçalar ile sunak kalıntıları gelebilmiştir.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login