Tarihi Piyalepaşa Camii’nin Bostanı Otopark Oluyor

Mimar Sinan’ın 1573’te inşa ettiği Piyalepaşa Camii’ne 16. yüzyılda gelir sağlayan bostan otopark yapılacak. Geçmişi camiiden de eskiye giden 450 yıllık bostan arazisi , İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otopark projesi için yok olacak.

Birgün’ün haberine göre İstanbul’da son tarihi cami bostanı olma özelliğini taşıyan Piyalepaşa Cami’nin bitişiğindeki bostan arazisi, 16. yüzyılda camilerin giderlerini karşılamak için vakıflara gelir sağlayan bostanların günümüze ulaşan son örneği.

Geçtiğimiz günlerde temeli atılan ‘zemin altı otopark’ inşaatıyla yok olma riskiyle karşı karşıya kalan bostanın tarihten çok önemli izler taşıdığı söyleniyor. Tarihçiler ise projenin geri çekilmesi çağrısı yapıyor.

Osmanlı tarihçisi Aleksandar Sopov, 16. yüzyıl camilerinin bostanlarıyla bir bütün olduğunu, tıpkı Fatih Cami ve Beyazıt Camii gibi Piyalepaşa Camii’nin de çevresindeki bostanlarla bir bütün olduğunu söylüyor.

Sopov, “16. yüzyılda inşa edilen külliye, tekke, medrese ve camilerin bitişiğinde mutlaka bostanlar ve bahçeler var. Bunlar caminin avlusu ve haziresinden ayrı olarak düşünülmemiş. Bu bostanlar çoğu zaman dini yapılara gelir getiren tarım alanı olarak kullanılıyor. İstanbul’da bunun tek örneği Piyalepaşa Bostanı’dır. Bu bostanın yok edilmesi demek elimizde kalan son örneğin yok edilmesi demektir.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login