İstanbul’daki Tarihi Piyalepaşa Camii’nin Bostanı Otopark Yapılamıyor

İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu, Mimar Sinan tarafından 442 yıl önce inşa edilen Piyalepaşa Cami’nin önünde bulunan bostanın otoparka dönüştürülmesi işlemlerini durdurdu.

İstanbul’daki Tarihi Piyalepaşa Camii’nin Bostanı Otopark Yapılamıyor

İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu, bostan alanında kuyu ve havuz tespit etti. Kurul, bostandaki kalıntıların tarihi değeri tespit edilinceye kadar, bu alanda yürütülecek her türlü inşaai faaliyetin durdurulmasına karar verdi.

Beyoğlu Kent Savunması üyesi avukat Eren Can, tarihi bostanın ‘arkeolojik değeri olan alan’ olarak tescil edilmesi talebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. Bostan arazisinde eski bir kuyu ve havuz tespit eden İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu, incelemelerin tamamlanmasına kadar arazide her türlü inşai ve fiziki uygulamanın durdurulmasına karar verdi. Kurul bu süreçte araziye ait eski fotoğraf, harita ve bilgilerin incelenmesini de talep etti.

Mimar Sinan’ın 1573’te inşa ettiği Piyalepaşa Camii’ne 16. yüzyılda gelir sağlayan bostanın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş tarafından yeraltı otoparkı yapılacağı açıklanmıştı. Osmanlı’nın 15 ila 17. Yüzyıldaki ziraat teknolojisine ilişkin önemi bulunan 49.000 metrekarelik alanda yapılacak olan yeraltı otoparkının 10 ayda tamamlanması planlanıyordu.

İnşai işlemlerin durdurulması kararı ile İstanbul’da tek örneği bulunan tarihi bostan en azından bir süre daha güvende sayılır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login