Yunanistan’da Deniz Altında 5000 Yıllık Batık Yerleşim Bulundu

Yunanistan’da Argolis’te yapılan sualtı arkeoloji çalışmaları sırasında MÖ 3. binyıla tarihlenen geniş bir batık yerleşim bulundu.

Dış surlarının taş temelleri

Araştırmalar ilk olarak 2014’te Franchthi Mağarası yakınındaki deniz bölgesinde başlamıştı. Yunan ve İsviçreli uzmanlardan oluşan ekip, Argolis Körfezi’nin doğu kısmında tarihöncesi insan izlerini araştırıyor. Bu yılki araştırmalar, bu yeni keşfin de yapıldığı Lambagiannas sahili üzerine yoğunlaştı.

Yerleşim deniz seviyesinin 1 metre ila 3 metre altında bulundu ve 12.000 metrekarelik (3 akre) bir alanı kaplıyor.

Yerleşim eskiden deniz kenarında bulunuyordu. Yerleşimde dikdörtgen ve daire biçimli yapıların taş temelleri ve taş kaplı sokaklar keşfedildi.

Yerleşimin taş kaplı sokakları

Yerleşimde ayrıca yerleşimin savunma duvarlarının bir kısmı ve bu surlara birleşik olan, at nalı biçimli en az üç temel yapısı keşfedildi. Bu üç atnalı şekilli temelin, savunma kulelerinin temelleri olabileceği düşünülüyor. Yerleşimde ayrıca birçok taş alet, obsidiyen aletler ve diğer objeler bulundu.

Hala devam eden araştırmalarda jeofizik incelemeler de yapılacak. Yerel halkı da bu arkeolojik gelişmeler hakkında haberder etmek ve bilinçlendirmek isteyen araştırma ekibi, sezon sonunda herekese açık bir şekilde bu yılki bulgularını anlatacak.

Batık yerleşimde yüzey araştırması

Argolis’teki Kilada koyunda bulunan Lampagiannas sahili

Greek Reporter
Görseller: Yunan Kültür Bakanlığı

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login