1500 Yıllık Yedikule Bostanlarında Direniş Var

İstanbul’da kentsel tarımın ilk örneklerinden olan 1500 yıllık Yedikule Bostanları’nın yıkılmaması için üreticiler ve yaşam savunucuları eylem yaptı.

1500 Yıllık Yedikule Bostanlarında Direniş Var

Evrensel’in haberine göre, Yedikule Bostanlarına şimdilik iş makinesi girmese de vatandaşlar tetikte bekliyor. Yedikule Bostanları 2006 yılında yapılan kamulaştırmanın ardından 2013’de imara açılmak istendi, o dönemde bazı bostanlar yıkıldı. İBB geçtiğimiz günlerde bu kez Koruma Kurulu kararını gerekçe göstererek, Yedikule Bostanlarında üretim yapan vatandaşlara bostanları temizlemelerini, baraka, sera ve depoları ortadan kaldırmalarını istedi. Bostanların boşaltılmaması durumunda ise, iş makineleriyle yıkıma gelecekleri söylendi.

Tarihi surların dibinde yer alan bostanın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılacağını duyan üreticiler ve yaşam savunucuları, belediyenin bu kararı iptal etmesini ve kendilerini muhattap almasını istiyor. Yedikule’den Mevlanakapı’ya kadar uzanan sur dibinde 100’e yakın aile bostanlardan geçimini sağlıyor. Belediyeye yıllardır yüksek kira ödeyen insanlar, barakaları yıkılırsa bostanda kullandıkları malzemeyi bırakacakları bir yer olmadığını belirterek yıkım kararına itiraz ediyor.

Bostancılardan Mart ayına kadar bostanı boşaltmalarını isteyen İBB Zabıta ekipleri yıkım için alana gelmedi, ancak bostancılar nöbette.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login