Tarihi Yedikule Bostanları’nın Korunması İçin 10 Neden

İstanbul’un tarihi surlarının hemen dibinde yer alan ve yüzyıllardır tarım yapılan tarihi Yedikule Bostanları’nda geçtiğimiz günlerde yıkıma başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıtaların gerçekleştirdiği yıkımların önümüzdeki günlerde de süreceği belirtiliyor.

Son olarak zabıta ekipleri, üç bostancının kulübesini balyozlarla yıktı. Bu sırada yıkıma direnen bostancıları ile çevrecileri ağır sözlerle itham ederek saldırdı.

Tarihi Yedikule Bostanları’nın Korunması İçin 10 Neden

Peki Yedikule Bostanları’nda tam olarak neler oluyor? Neden insanlar bu yıkıma tepki gösteriyor? Nedir bu bostanların önemi?

1- Bostanlara şimdilik zarar verilmeyeceği söyleniyor fakat şimdiye kadar yapılan işlemler bunun tam aksini gösteriyor. Zabıta ekipleri sit alanına kepçe ile girerek kültürel tabakaları büyük riske sokuyor. Uzmanlar kültürel tabakaların güvenliğinden şüphe duyuyor.

2- Barakaları yıkma bahanesiyle balyozlarla ve iş makineleri ile bostanlara giren zabıtalar, kültürel miras gözetmiyor. Bostancıların barakaları birer birer yıkılıyor ancak bölgede tarımsal faaliyetlere devam edebilmesi için barakalara ihtiyaç var. Barakalar olmadan bostancıların eşyalarını koyabilecekleri, ürünlerini saklayabilecekleri, sığınabilecekleri bir yer kalmıyor. Dolayısıyla tarım faaliyetlerinin sekteye uğraması ve yavaş yavaş tükenmesi bekleniyor.

3- Yıkımların 1500 yıllık tarihi olan ve oldukça bereketli tarım topraklarına etkisinin geri dönülemez olacağından endişe ediliyor.

4- Yedikule bostanları kentsel tarımın ilk örneklerinden sayılıyor ve Bizans`tan Osmanlı`ya, Osmanlı`dan da günümüze kadar ulaşan bir tarihi değeri var.

5- Yedikule Bostanları, İstanbul’un kent içindeki sayılı yeşil alanlarından biri.

6- Söz konusu bostanlar, UNESCO`nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve Yedikule’den Ayvansaray’a kadar uzanan kara surları koruma bandında yer alıyor.

7- İstanbul’un tarihi kara surları 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edildi. Bu bağlamda tarihi değeri olan ve 1500 yıldır surlarla beraber bir bütün oluşturan bostanların korunması gerekiyor.

8- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin park projesi için yıkılmak istenen bostanların korunması için uzun süredir mücadele veriliyor. Son olarak  konuyla ilgili MMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yedikule Bostanları’nda yaşananlar hakkında bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada söz konusu yıkım, vandallık olarak nitelendirildi.

 

9-

10- Son olarak change.org’ta Yedikule Bostanları’nın tarihi misyonu ve geleneksel fonksiyonu korunsun; Yedikule Bostanları tarım alanı olarak kalsın” başlıklı bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya şimdiye kadar 56.000 kişi destek verdi. Eğer siz de katkıda bulunmak istiyorsanız bir imza da siz atabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login