1500 Yıllık Yedikule Bostanları’nda Yıkım Başladı

İstanbul’un tarihi surlarının hemen dibinde yer alan ve yüzyıllardır sebze meyve yetiştirilen tarihi Yedikule Bostanları’nda yıkıma başlandı. Bostancılar ve çevreciler ise yıkıma tepkili.

1500 Yıllık Yedikule Bostanları’nda Yıkım Başladı

Radikal’in haberine göre, tarihi surların dibinde yer alan ve Osmanlı saraylarına sebze yetiştiren tarihi bostanlarda iş makineleri yıkıma başladı. İstanbul surlarının dibinde yer alan tarihi Yedikule Bostanları’nın yıkımı geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme gelmiş, ekinlerin toplanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bostan işletmecilerine mart ayına kadar süre verilmişti. Yedikule Bostancılar Derneği geçen günlerde açıklama yaparak tehlikeye dikkat çekmişlerdi. Tarihi bostanlıktan geçimini sağlayan aileler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sözlü olarak bostanları boşaltmaları yönünde bildirimde bulunduklarını iddia etmişlerdi.

Tarihi bostanlarda bugün sabah 11:00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı yıkım ekipleri Mevlanakapı Mahallesi’nde sur dışında bulunan tarihi bostanların yıkımına başladı. Yıkıma sur ve çevresinde devam edileceği öğrenildi.Bostanlar için kurulan barakalarla yıkıma başlanmasına bostan işletmecileri tepki gösterdi.

1500 Yıllık Yedikule Bostanları’nda Yıkım Başladı

Mart’a Kadar Süre Tanınmıştı

1992 yılından beri Sur dibinde tarım yaptığını söyleyen bostan işletmecisi İsmail Karaca yıkımla ilgili, ‘’1992 yılından beri burada 4 dönümlük alanda sebze meyve yetiştiriyoruz. Hiçbir borcum yok. Düzenli olarak kira ücretimi ödedim. Bu sabah yıkım ekipleri hiçbir yazılı karar göstermeden barakalarımızı yıkmaya başladı. Yıkım sonrası binlerce liralık çapa makinalarımız dışarı da kaldı. Ben ve ailem bu barakalarda yaşayıp bostanla ilgileniyorduk. Barakaların yıkılmasıyla dışarıda kaldık. Kış ortasında ne yapacağız’’ dedi. Bostanlardaki ekinlerin toplanması için kendilerine Mart’a kadar süre verildiğini söyleyen bostancılar, “ekinleri toplamamız için bize Mart ayına kadar süre verildi. Ancak mart ayı bizim hasat dönemimiz değil. Biz Nisan ayında hasat topluyoruz. Bu sabah yıkıma gelen ekipler yıkımın sur boyunca devam edeceğini söylediler’’ diyerek tepkilerini dile getirdi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login