Peru’da Amazon Yerlilerinin Ana Dili Resmi Olarak Onaylandı

Peru, Amazon yerlilerinin dili olan Kapanawa dilini, bu dilin kullanılmasını devam ettirmek ve gelişimini korumak amacıyla, resmi olarak tanıdığını açıkladı.

Loreto Bölgesi. Kaynak: Utexas.edu

Loreto Bölgesi. Kaynak: Utexas.edu

Kapanawa topluluğu Peru’nun kuzeyindeki Loreto bölgesinde, Tapiche ve Buncuya nehirlerinin kenarlarında yaşıyor. 2007 raporlarına bakarak, Kapanawa nüfusunun bugün 384 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Peru Eğitim Bakanlığı, Kapanawa dilinin kullanımını devam ettirmeyi, korunmasını, gelişimini, tanınmasını ve yayılmasını amaçladıklarını ifade ediyor.

Kapanawa Dili Örneği. Kaynak: language-museum.com

Kapanawa Dili Örneği. Kaynak: language-museum.com

Kapanawa kelimesi “sincap insanlar” anlamına geliyor ve bu dilin, Pano dillerine ait olduğu biliniyor.

Geçen yıl, 26 dil daha, Peru’da anadil olarak kabul edilmiş. Peru’da, 2017 yılına kadar 47 ana dilin resmi olarak onaylanması hedefleniyor. Amazon yerlilerinin dili olan Kapanawa’nın resmi olarak tanınması ile, Peru bu hedefe bir adım daha yaklaştı denilebilir.

________________________________________________________________________
peruthisweek

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login