Tarihi Piyalepaşa Camii’nin Bostanı Otopark Yapılamayacak

1573 yılında Mimar Sinan’ın inşa ettiği Piyale Paşa Camii’nin bostanı otopark yapılmaktan kurtuldu.

Tarihi Piyalepaşa Camii’nin Bostanı Otopark Yapılamayacak

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yer altı otoparkı yapılmak istenen 16. Yüzyıla ait Piyalepaşa Külliyesi Bostanı’nı kültür varlığı olarak korumaya aldı ve projeyi iptal etti.

Mimar Sinan’ın 1573’te inşa ettiği Piyalepaşa Camii’ne 16. yüzyılda gelir sağlayan bostan otopark yapılacak. Geçmişi camiiden de eskiye giden 450 yıllık bostan arazisi , İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otopark projesi için yok olacak. Bu bostan arazisi, 16. yüzyılda camilerin giderlerini karşılamak için vakıflara gelir sağlayan bostanların günümüze ulaşan son örneği.

Konuyla ilgili Beyoğlu Kent Savunması ve Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi üyeleri, bostanın bulunduğu yere gelerek açıklama yaptı. Açıklamaya CHP ve HDP’li milletvekilleri de destek verdi.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Yiğit Ozar, “Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan geçmişi 16. Yüzyıla kadar uzanan tarihi Piyalepaşa Camii Bostanı, bir süredir İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle yapılmak istenen zemin altı otopark projesi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Bu proje İstanbul 2 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nu 08.10.2013 tarih ve 1711 sayılı kararıyla onaylanmıştır. Projeye bostanın altında otopark inşa edilecek, üstündeki bostan alanı da bir park düzenlemesine kurban edilecekti.” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login