Yunanistan’da Tedavi Amaçlı Kullanılan Bir Tapınak Ortaya Çıkarıldı

Yunanistan’daki Feneos’ta bir Antik Yunan dönemi tedavi tapınağı, yani bir asklepion’un mimari planı ortaya çıkarıldı. Feneos akropolünde devam eden kazılarda ayrıca dev heykeller de bulundu.

Asklepion, tanrı sağlık ve tıp Asklepios için yapılmış tapınaklara verilen isim. Fakat insanlar bu tapınaklara tedavi olmak amacıyla geliyordu, bu yüzden dünyanın ilk hastaneleri sayılabilirler. Tedaviler, tanrı Asklepion’a dua edip adak adadıktan sonra, tapınakta yatılan uykuda görülen rüyaların yorumlanmasına dayanıyordu.

Feneos’taki asklepion ilk olarak 1958 yılında keşfedilmişti. 2015 Eylül’ünde ilk kazı programı tamamlandı ve Yunan Kültür Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Ekip tapınağın ana kısmının MÖ 2. yüzyıla tarihlendiğini keşfetti. Yazıtlı bir  heykel kaidesi üzerinde Tanrı Asklepios ve o öldükten sonra görevini devralan kızı Hygeia’nın heykelleri bulunuyordu. Bu heykeller Atinalı heykeltraş Attalus tarafından yapılmıştı.

Tanrı Asklepios’un heykeli oturur şekilde ve normal bir insan boyutundan üç kat daha büyük yapılmıştı. Kızı Hygieia ise normal bir insan boyutunun iki katına sahip halde babasının yanında ayakta duruyordu. Odanın ortasında ise geometrik şekiller, burmalar ve kıvrımlar olan bir yer mozağiyi bulunuyordu.

Ana odanın kuzeyindeki ikinci odada üstünde iki bronz heykel duran bir platform vardı, fakat bu heykeller daha sonra taş heykellerle değiştirilmişti. Platformun önünde de mermer bir sunak vardı. Güneyde ise işlevi ve amacı henüz bilinemeyen başka bir oda bulundu.

Kazılar ayrıca daha önce keşfedilen dış mekan avlusunun “P” şekline sahip olduğunu, ve tapınağa bir rampa ile sütunlu bir yoldan geçilerek girildiğini ortaya çıkardı. Avlu farklı renklerdeki harçlarla sıvalıydı ve aslan başı şeklinde su olukları vardı.

Araştırmacılar tapınağın çok daha küçük olan ilk kısmı MÖ 4. yüzyılın sonuna doğru inşa edilmişti. Tapınağın başlıca inşa aşaması ise 200 yıl sonra gerçekleşti. Bu sonraki aşamada tapınağın ana kısmı tamamen yeniden inşa edildi ve heykeller bu dönemde yerleştirildi.

Tedavi tapınağı büyük ihtimalle MS 1. yüzyılda bir deprem tarafından yıkıldı. Yıkıldıktan sonra tapınak yeniden yapılarak imparatorluk tapınağına çevrildi.

Feneos’ta bulunan mermer bir heykel başı

IB Times
Görseller: Yunan Kültür Bakanlığı

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login