İtalya’da Etrüsklere Ait Devasa Bir Tapınak Keşfedildi

Arkeologlar, İtalya’nın Latium bölgesinde Vulci antik kentinde, Etrüsklerin bilinen en büyük kutsal yapılarından birini belirlediler.

Tempio Grande’nin yanında keşfedilen tapınağın yukarıdan görüntüsü. C: Mariachiara Franceschini

Freiburg Üniversitesi’nden Dr. Mariachiara Franceschini ve Mainz Üniversitesi’nden Paul P. Pasieka öncülüğündeki disiplinlerarası bir ekip, İtalya’nın Latium bölgesinde Vulci antik şehrinde daha önce bilinmeyen bir Etrüsk tapınağı keşfetti.

45×35 metrelik bina, 1950’lerde keşfedilen kutsal Tempio Grande’nin batısında bulundu. Tapınağın kuzeydoğu köşesinin temel zeminini ve orada bulunan nesneleri ilk kez inceleyen araştırmacılar, tapınağın yapımını MÖ altıncı yüzyılın sonu veya beşinci yüzyılın başı olarak tarihledi.

(İlgili: Etrüskler Kimdi? Antik Dna Cevap Veriyor)

Franceschini, “Yeni tapınak, komşusu Tempio Grande ile neredeyse aynı boyutta, benzer bir hizada ve neredeyse aynı Arkaik dönemde inşa edilmiş.” diyor.

Pasieka, “Bir Etrüsk şehrinde anıtsal yapıların bu kadar benzemesi nadir rastlanan bir durum bu yüzden oldukça istisnai bir bulgu.” diyor.

Arkeologlar, Vulci’deki Etrüsk tapınağının duvarlarını ortaya çıkarıyor. C: Mariachiara Franceschini

Ekip, 2020 yılında başlatılan ve Vulci şehrinin yerleşim stratejilerini ve şehir yapılarını araştırmayı amaçlayan Vulci Şehir Peyzajı projesi üzerinde çalışırken tapınağı keşfetti. Vulci, Etrüsk federasyonunun on iki şehrinden biriydi ve Roma öncesi zamanlarda günümüz İtalya’nın en önemli şehir merkezlerindendi.

Şehir Tasarımı ve Gelişimi Üzerine Yeni Keşifler

Pasieka, “Vulci’nin tüm kuzey bölgesini, yani 22,5 hektarlık alanı, jeofiziksel araştırma ve Yer Radarı Yöntemi kullanarak inceledik.” diyor.

“Daha önce Vulci’de gözden kaçan şehirden geriye kalan bulgular keşfettik ve şehirdeki farklı işlevsel alanları belirlemenin yanı sıra yerleşim dinamiğini ve yol sistemini daha iyi anladık.”

2022 yazında kazı ekibi sahada. C: Mariachiara Franceschini

Araştırmacılar, 2021 yılında duvarın katı sünger taşından yapılmış ilk kısmını ortaya çıkardı. Franceschini, “Etrüsk şehirlerinin görünümü ve kuruluşu hakkındaki bildiklerimiz şimdiye kadar kısıtlıydı.” diyor.

“Tapınağın bozulmamış zeminleri bize en önemli Etrüsk şehirlerinden birinin bin yıldan fazla süren gelişimi hakkında fikir veriyor.”

Bilim insanları, Etrüsklerin dini, Vulci’deki sosyal yapılar ve şehirde yaşanların hayatlarının nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için önümüzdeki yıllarda tapınağın farklı kullanım aşamalarını ve belli mimari yapıları derinlemesine incelemek istiyor.


University of Freiburg. 10 Kasım 2022.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans öğrencisi. Arkeolojiyle, sanat tarihiyle ve grafik tasarımla ilgili.

You must be logged in to post a comment Login