Alacahöyük’teki Hitit Maden Atölyesinde Duvarlara Ulaşıldı

Hititlerin önemli merkezlerinden olan ve Çorum’da bulunan Alacahöyük’te, gerçekleştirilen kazılarda 3700  yıllık maden atölyesinin duvarlarına ulaşıldı. Oldukça sağlam durumda bulunan duvarlarla birlikte, maden atölyesinin sadece Alacahöyük’e değil, çevre yerleşimlere de hizmet verdiği kanıtlandı.

Alacahöyük’teki Hitit Maden Atölyesinde Duvarlara Ulaşıldı

Alacahöyük’te 2009 yılında maden atölyesinde başlatılan ve halen devam eden kazılarda, deprem bölgesi olmasına rağmen sağlam bulunan duvarların yanısıra, iki adet bakır külçe bulundu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, AA’ya yaptığı açıklamada, “Bu atölyede her sene yeni odalar, yeni bölümlerde çalışma yapıyoruz. Bu sene yaklaşık 20 gündür devam eden kazıda ise atölyenin duvarlarına rastladık. Bulunduğumuz yerin üçüncü derece deprem bölgesi olmasına rağmen, bulmuş olduğumuz duvarların düzgünlüğü ve sağlamlığı bizleri şaşırttı. Biz de bunları hiçbir onarıma tabi tutmadan muhafaza edeceğiz” dedi.

Çınaroğlu, bulunan külçelerin muhafaza altına alındığını ifade ederek, söz konusu bakır külçelerin nereden getirildiğinin belirlenmesi için Maden Tetkik Arama’ya (MTA) incelenmek üzere gönderileceğini belirtti.

Çınaroğlu ayrıca, atölyenin büyüklüğüne dikkat çekerek, maden atölyesinin çevreye de hizmet verdiğini, atölyenin çevresinde bulunan siloların 4000 kişiye hizmet verecek kapasiteye sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login